Zrób to zanim podasz dziecku leki!

medicine-thermometer-tablets-pillsObserwuję sporo grup na Facebooku dotyczących macierzyństwa. Mamy tam radzą, dzielą się informacjami, pomagają sobie nawzajem. Takie miejsca w internecie są dobre i potrzebne. Nawet sama niedawno założyłam grupę dla czytelniczek bloga (dołącz do nas!).

Ostatnio na tablicy wyświetliło mi się pytanie pewnej mamy, która pytała się ile czasu należy podawać dziecku sterydy. Na pytanie oczywiście od razu dostała odpowiedzi innych kobiet, jednak zapaliła mi się w tym momencie czerwona lampka. Dlaczego czasu leczenia nie ustala z lekarzem, tylko woli zapytać obcych osób w internecie?!

Druga sprawa, która mocno mnie uderzyła w komentarzach – jedna mama – słusznie – przypomniała o konieczności umycia jamy ustnej dziecka i twarzy po inhalacji lekiem. Mama, która zadała pytanie była zdziwiona i oburzona faktem, że lekarz nie poinformował jej o tak ważnej rzeczy. Włączyłam się w dyskusję i moją odpowiedzią włożyłam kij w mrowisko.

Co powiedziałam?

Lekarz nie ma obowiązku informowania Cię w jaki sposób stosować lek, ponieważ wszystko zawarte jest w ulotce. Lekarz ustala dawkowanie i czas leczenia, a czas wizyty lekarskiej jest ograniczony, więc nie traci go na mówienie tego, czego mama może dowiedzieć się sama.

Co się okazało?

Okazało się, że mama nie ma czasu na przeczytanie ulotki przed podaniem dziecku nowego leku. Później powiedziała, że jednak ulotkę przeczytała, ale nie do końca. Wolała zapytać na Facebooku i poczytać komentarze. Później zaczęła się tłumaczyć niewyspaniem i przemęczeniem. Czy to zwalnia ją z obowiązku dbania o dziecko? Gdyby przeczytała ulotkę dokładnie, to wiedziałaby jakie są zasady bezpiecznego stosowania tego leku, oraz co należy zrobić po jego podaniu. Dowiedziałaby się również w jaki sposób może przechowywać lek i ile czasu od otworzenia jest on ważny.

Mamo, czytaj ulotki!

Ja wiem, że ulotki są długie, po rozłożeniu zwykle nie da się ich tak samo złożyć, żeby weszły do pudełka. Ale od przeczytania ich i podawania leków zgodnie z zaleceniami w nich zawartych Twoje dziecko będzie bezpieczne. Leki to nie cukierki, które możemy podawać ot tak.

Lekarz czy farmaceuta są tylko ludźmi i to Ty jesteś ostatnią osobą, która ma styczność z lekiem przed podaniem i od Ciebie zależy, czy Twoje dziecko będzie bezpieczne. W aptece przecież może dojść do pomyłki. Czytając ulotkę potwierdzasz dawkę, którą przepisał lekarz i weryfikujesz, czy lek, który otrzymałaś jest odpowiedni dla Twojej pociechy.

Są leki, których data ważności na opakowaniu odbiega od tego ile faktycznie są ważne, ponieważ mimo, że na opakowaniu jest data na dwa lata w przód, to dany lek jest ważny 14 dni – po otwarciu. Kto wie – ilu rodziców podaje dzieciom przeterminowane leki podczas kolejnej choroby, bo bez przeczytania ulotki zostawia je w szafce „na w razie czego”, skoro na opakowaniu termin ważności wskazuje na 2022 rok.

Zdarzają się również osoby, które nie wiedzą zupełnie jak podać lek. Nawet ostatnio pani farmaceutka tłumaczyła mi w aptece jak przygotować antybiotyk w zawiesinie dla Filipa. Szybko jej przerwałam i podziękowałam za dalsze tłumaczenie, ponieważ wiem jak to robić, ale przyznała, że wracali do niej kiedyś rodzice, którzy nie wiedzieli jak nabrać proszek z butelki do dołączonej strzykawki, żeby podać dziecku. Nie przeczytali, że antybiotyk trzeba wymieszać z wodą przed podaniem.

Spotkałam się również z pacjentą, która łykała tabletki… dopochwowe… przez kilka dni.

Nie ma co zwalać winy na lekarza, czy farmaceutę, którzy nie poinformowali jak stosuje się lek. Nie ma co swojej niewiedzy tłumaczyć zmęczeniem. Ulotki naprawdę są potrzebne! Trzeba pokonać wewnętrznego lenia i poświęcić 5 minut na przeczytanie ich od początku do końca.

Nigdy też nie konsultuj podawania leków z innymi mamami na Facebooku. Dlaczego? Lekarz ustala dawkę zgodnie z wagą dziecka, oraz jego stanem zdrowia. Czas leczenia również jest od tego zależny. Jeśli nie wiesz jak podać leki, to wróć do lekarza lub farmaceuty.

Zasady bezpiecznego podawania leku

 • Podawaj leki wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarskim.
 • Jeśli podajesz lek dziecku (ale również sobie), to zawsze, ale to zawsze zacznij od przeczytania ulotki.
 • Jeżeli nadal masz wątpliwość jak go podać – skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
 • Sprawdzaj podawaną dawkę dwa razy.
 • Zapisz na opakowaniu datę otwarcia leku, oraz datę do kiedy będzie on ważny.
 • Leki przechowuj w takiej temperaturze jaka jest napisana w ulotce.
 • Nie wyrzucaj ulotek, a leki przechowuj w oryginalnych opakowaniach.
 • W sprawach zdrowotnych dziecka nie konsultuj się z innymi mamami na grupach Facebookowych i forach internetowych. Osobą do stawiania diagnozy dla Twojego dziecka jest lekarz.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Dzieci nie mam, ale zawsze czytam ulotkę lęku przed zażyciem. Dla własnego bezpieczeństwa i świadomości, że jestem odpowiedzialna.

  • Oczywiście, zasady bezpiecznego podawania leków dotyczą również dorosłych. 🙂

 • Ja żałuję, że tu gdzie mieszkam aptekarze nie są aż tak dobrzy jak w Polsce. I niestety czytanie ulotek to konieczność, bo w angielskiej aptece niewiele się można dowiedzieć na temat składów lekarstw czy nawet na temat zamienników.

 • Piękne by to było, gdyby nie było prawdziwe! Zawsze mnie fascynuje, jak to jest, że znajduje się czas na dyskusję na fb w poszukiwaniu odpowiedzi, którą się ma pod nosem, a najdalej w szufladzie.

 • Przyznaję się swoich ulotek do leków nie czytam, ale dzieci zawsze!

 • Sylwia

  Hmm. Nie miała czasu na 5 minut przeczytania ulotki Ale 15 minut na komentarze pod postem na fejsbuku już tak? :/

 • Mimo wszystko uważam, że lekarz powinien był powiedzieć mamie w jaki sposób podawać dziecku lek tak, aby było bezpiecznie. To jest dość ważna informacja, której brak może doprowadzić do powikłań. Pamiętajmy też, że nie każdy rodzic umie czytać ze zrozumieniem(!) dłuższe, skomplikowane teksty, a ulotki do takich z całą pewnością należą.