Zastój pokarmu – jak sobie z nim poradzić?
Kiedy pisałam o odstawianiu od piersi Michała, wspomniałam o tym, że robiły mi się zastoje w piersiach. Dziś postanowiłam rozwinąć temat, ponieważ dostałam od Was sporo pytań dotyczących tego problemu.
Czym jest zastój pokarmu?
Pewnie nie na Twojej drodze mlecznej pojawi się zastój pokarmu – problem, który ma różne przyczyny. Zastój powstaje przy zbyt dużym nagromadzeniu mleka w piersi, która nie jest wystarczająco opróżniana. Pierś staje się bolesna, obrzęknięta, czasami możemy wyczuć guzek w miejscu zastoju. Zastój dotyczy zwykle jednej piersi i czasami może sprawić problem, ponieważ wypływ mleka jest utrudniony i nie tak łatwo się go pozbyć. Bardzo ważne – zastój może spowodować zapalenie piersi, dlatego warto działać już przy pierwszych objawach, które Cię niepokoją.
Przyczyny powstawania zastoju
- nieprawidłowa technika karmienia (np. zbyt płytkie uchwycenie brodawki, nieefektywne ssanie, krótkie wędzidełko)
- krótkie karmienia
- nawał
- ucisk biustonosza
- uraz/uderzenie
- stres
- zmniejszenie ilości karmień (przy rozszerzaniu diety)
- zmiana rytmu dobowego dziecka (dłuższy sen w nocy)
- odstawienie dziecka od piersi
Objawy
- bolesność piersi
- zaczerwieniona skóra w miejscu zastoju (nie zawsze)
- wyczuwalny guzek (nie zawsze)
- uczucie ciepła w miejscu zastoju
- raczej nie występuje gorączka (wysoka gorączka -> zapalenie piersi)
Jak poradzić sobie z zastojem?
Ważne jest, aby regularnie opróżniać pierś, aby mleko się nie gromadziło.
- Jeśli karmisz, to staraj się przystawiać dziecko częściej do piersi (nawet co 2 godziny). Jeśli maluch nie będzie chciał współpracować, to skorzystaj z laktatora. Pamiętaj j
- Jeśli przyczyną zastojów jest nieprawidłowa technika karmienia, to poproś o pomoc specjalistę, czyli doradcę laktacyjnego.
- Przed karmieniem/odciąganiem pokarmu rozgrzej pierś. Możesz położyć świeżo wyprasowaną pieluchę, lub okład żelowy. U mnie najlepiej sprawdziły się ok. 15 min. gorące prysznice w pozycji pochylonej (zwykle zastoje miałam w dolnej części piersi).
- Podczas karmienia staraj się, aby broda dziecka była po stronie zastoju. Czasami wymaga to wyczynów akrobatycznych połączonych z jogą, ale naprawdę to bardzo pomaga w opróżnieniu piersi z zastoju.
- Po karmieniu zrób na pierś zimny okład żelowy, lub ze zwykłego lodu zawiniętego w pieluszkę, aby nie odmrozić skóry.
- Między karmieniami możesz robić okłady z liści kapusty (podziurawionych widelcem, lub po spotkaniu z młotkiem do mięsa).
- Przeciwbólowo i przeciwzapalnie bierz ibuprofen, aby nie doszło do zapalenia piersi, jeśli on nie wystarczy możesz naprzemiennie stosować paracetamol.
- Odpoczywaj i próbuj się relaksować, to też ułatwi wypływ pokarmu.
- Jeśli zastoje pojawiły się kiedy odstawiłaś dziecko od piersi, pij napar szałwii i mięty, ona hamuje produkcję pokarmu.
Czego nie robić podczas zastoju pokarmu?
- nie ograniczaj ilości wypijanej wody
- nie bandażuj piersi
- nie masuj piersi (możesz uszkodzić kanaliki mlekowe)