Jak zadbać o piersi po ciąży?

19307477814_864a579d9f_b

Już na początku ciąży możesz zauważyć zmiany w wyglądzie swoich piersi. Stają się bardziej nabrzmiałe, mogą zmienić swój rozmiar, są bardziej tkliwe. W czasie ciąży brodawka ciemnieje i powiększa się, a na piersiach pojawiają się widoczne naczynia krwionośne. Rozwijają się przewody mleczne, a od 16 tygodnia rozpoczyna się produkcja mleka przedporodowego. Wszystko to dzieje się na skutek zmian hormonalnych – progesteronu, prolaktyny  oraz estrogenów.

Kolejne zmiany w piersiach następują po porodzie, a dokładnie po urodzeniu łożyska. Wtedy na skutek spadku progesteronu i estrogenów, a przy nadal wysokim stężeniu prolaktyny następuje proces obfitego wytwarzania mleka w II-III dobie po porodzie, czyli nawał mleczny. Nawał to fizjologiczny etap laktacji, który pojawia się niezależnie od tego, czy przystawiamy dziecko do piersi, czy nie.

Następnym etapem zmiany w piersiach jest proces stabilizacji laktacji, czyli dostosowywanie ilości produkowanego mleka do potrzeb dziecka. Na to wpływ ma przystawianie dziecka do piersi, ponieważ skuteczne ssanie stymuluje odpowiednią produkcję pokarmu.

W skrócie przybliżyłam Ci proces laktogenezy, abyś zobaczyła na czym polegają zmiany w piersiach w ciąży i po porodzie. Wiele kobiet boi się, że piersi po zakończeniu karmienia będą w opłakanym stanie, dlatego warto o nie zadbać na etapie ciąży oraz karmienia piersią. Przedstawiam Ci kilka złotych rad aby utrzymać piersi w dobrej kondycji.

Zadbaj o komfort i wygodę

Już na etapie ciąży pamiętaj o tym, aby zadbać o wygodną i dobrze dopasowaną bieliznę. Najlepiej gdy wybierzesz się na zakupy do sklepu w którym pracuje brafitterka i pomoże Ci wybrać odpowiedni rozmiar stanika. Unikałabym kupna biustonosza w sieciówce – bardzo ciężko znaleźć tam idealny rozmiar, a jakość produktów w porównaniu z tymi ze sklepu typowo bieliźnianymi również jest najczęściej nieporównywalna. Ceny biustonosza są dość wysokie, ale warto wydać więcej pieniędzy teraz, niż później zbierać jeszcze większe kwoty na operację plastyczną.

Jak dobrać odpowieni rozmiar?

Na początku musisz zmierzyć obwód pod biustem na wydechu. Wynik zaokrąglamy do „piątki” w dół. Czyli jeśli masz np. 78 cm w obwodzie, to obwód biustonosza wynosić powinien 75.

Następnie mierzysz obwód biustu – w najszerszym miejscu, na luźno, bez ściskania piersi. Rozmiar miseczki możesz sprawdzić w internetowym kalkulatorze.

Jak sprawdzić, czy biustonosz dobrze leży?

Kiedy już znasz rozmiar swojego biustu i wybierasz się do sklepu z bielizną, warto znać kilka zasad, które pomogą Ci określić, czy stanik jest odpowiedni. Jest to ważne, ponieważ biustonosz jednej firmy w Twoim rozmiarze będzie leżał idealnie, a drugiej firmy w tym samym rozmiarze będzie źle dopasowany.

  • tył stanika jest na tej samej wysokości co przód – nie podjeżdża do góry.
  • ramiączka nie wpijają się w ramiona
  • biust jest ładnie uniesiony
  • miseczka okala całą pierś – nie pojawiają się fałdki pod pachami, miseczka nie dzieli piersi na dwie części.
  • miseczki nie odstają od piersi
  • fiszbiny znajdują się pod piersiami, nie odstają od skóry, nie wbijają się w pierś. Końcówka fiszbiny znajduje się na wysokości połowy dołu pachowego.

Na czas karmienia piersią wybierz staniki do tego przeznaczone. Mają one specjalnie odpinane miseczki, które ułatwią Ci przystawienie dziecka do piersi. Biustonosz do karmienia kupujemy nie wcześniej niż w 9 miesiącu ciąży. Na początku polecam biustonosze bez fiszbin. Przy kupnie biustonosza do karmienia zasady dobierania się nie zmieniają. Biust ma być porządnie podtrzymany, a miseczki dopasowane tak, aby nie uciskały piersi. Zbyt ciasny biustonosz może być przyczyną powstawania zastojów pokarmu.

Jak uchronić się przed rozstępami?

Skłonność do powstawania rozstępów w dużej mierze mamy uwarunkowaną genetycznie, dlatego nie każda z nas uchroni się przed ich pojawieniem się. Ale są sytuacje, w których możemy zadziałać zanim na piersiach pojawią się niechciane pręgi.

Kremy na rozstępy

Smarowanie nie zaszkodzi i na pewno pomoże uelastycznić skórę. Pamiętaj o tym, aby wybierać kosmetyki przeznaczone dla mam, lub takie, które są bezpieczne podczas karmienia piersią. Możesz spróbować również stosowania kolagenu – ja podczas ciąży używałam go do pielęgnacji brzucha (ja stosowałam Kolagen natywny PURE) i dzięki temu uchroniłam się przed powstaniem rozstępów.

Nie dopuszczaj do przepełnienia piersi

Kiedy masz nawał, lub jesteś na etapie stabilizacji laktacji, Twoje piersi często mogą być przepełnione. Są wtedy duże, a skóra rozciąga się. Oprócz dyskomfortu, może to przyczyniać się do powstawania rozstępów, ale też do zmniejszenia elastyczności skóry. Dlatego jeśli czujesz przepełnienie, to przystawiaj swoje dziecko do piersi, albo odciągnij trochę pokarmu do odczucia ulgi. Na przepełnione piersi stosuj również zimne okłady lub schłodzone liście kapusty, aby obkurczyć kanaliki mlekowe i zmniejszyć napięcie piersi.

Zadbaj o kondycję fizyczną

Pod piersiami znajdują się mięśnie, które odpowiednio wzmocnione również poprawią wygląd Twojego biustu, postawę oraz o samopoczucie, bo przecież w zdrowym ciele zdrowy duch. Już w czwartek pojawi się na blogu wpis gościnny o ćwiczeniach poprawiających wygląd biustu. 🙂

Photo credit: marki1983 via Foter.com / CC BY-ND

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • ja na szczęście nigdy nie miałam problemów tego typu, odczuwałam pewne niedogodności podczas mojego karmienia, ale po, wszystko wróciło do normy. ponoć w genach mam dobrą skórę, bo ani rozstępów, ani zwiotczenia nie doznałam przez karmienie.