Wybierz łagodność – warsztaty Johnson’s baby

W poniedziałek odbyły się warsztaty Johnson’s Wybierz Łagodność, w których miałam okazję uczestniczyć. Warszawskie warsztaty rozpoczęły cykl spotkań dla położnych, które będą odbywały się jeszcze w 7 głównych miastach Polski.

Łagodność – nie tylko kosmetyków

Na początku warsztatów zostaliśmy ciepło przywitani przez Agnieszkę Machnio, która wprowadziła nas w temat łagodności, zachęciła nas do tego, abyśmy jako rodzice byli łagodni względem dzieci, ale również względem siebie nawzajem. Według badań, pojawienie się na świecie dziecka sprawia, że stajemy się łagodniejsi, bardziej wrażliwi. Niestety młodzi rodzice są bardziej narażeni na krytykę z zewnątrz. Jesteśmy jedną z najbardziej ocenianych grup społecznych. Często będąc rodzicami, krytykujemy innych rodziców. Takie porównywanie, ocenianie jest bardzo trudne i bolesne. Każdemu z nas zależy na szczęściu naszego dziecka, staramy się jak możemy, aby wspierać je w prawidłowym rozwoju. Jako rodzice powinniśmy pomagać sobie nawzajem, być wyrozumiałymi. Do tego zachęca nas kampania Johnson’s #WYBIERZŁagodność.

wybierz łagodność

Następnie bardzo ciekawy wykład dotyczący mikrobiomu skóry poprowadził dr hab. Wojciech Feleszko. Mówił o tym jak zmienia się mikrobiom u dzieci, oraz jak wpływa on na ich zdrowie oraz budowanie odporności. Okazuje się, że przez pierwsze trzy lata możemy wspomagać prawidłowy rozwój mirobiomu naszych dzieci. Na pewno ten temat rozwinę w najbliższym czasie na blogu, uważam, że warto go zgłębić.

skóra

Po wykładzie zostaliśmy podzieleni na grupy warsztatowe. Na warsztatach mogliśmy doświadczyć na sobie w jaki sposób kosmetyki działają na naszą skórę. Wybraliśmy te, które są dla niej łagodniejsze i nie pozbywają nas naturalnego mikrobiomu, narażając na podrażnienia. Oglądaliśmy szkiełka laboratoryjne z wyhodowanymi bakteriami ze skóry noworodka, dziecka 3-letniego oraz osób dorosłych. Na zdjęciu poniżej zobaczycie, jak bardzo różnią się nasze mikrobiomy. Poznaliśmy również nowe kosmetyki, które mają w składzie rozdrobnioną bawełnę. Są delikatne, mają lekko kwaśne pH. Żel do mycia łatwo się spłukuje, a mleczko do ciała bardzo szybko się wchłania.

mikrobiom

cotton touchmikrobiomW następnym warsztacie zobaczyliśmy jak zmieniły się kosmetyki Johnson’s. Usunięcie ze składów barwników, to świetny krok! W opakowaniach grubym fontem zaznaczone są składniki pochodzenia naturalnego – w nowych kosmetykach ponad 90% stanowią naturalne składniki. To, co mnie cieszy, to fakt, że naturalne składniki są na początku składów, a nie jako dodatek. Opakowania są nowe, mają ładne kolory i są wygodne – mają pompki, więc podczas kąpieli nie musimy trzymać kosmetyku w ręku, żeby wycisnąć potrzebną ilość. Starsze dzieci będą miały frajdę z samodzielnego stosowania kosmetyków w kąpieli, a my nie będziemy mieć obaw, że za pomocą jednego ściśnięcia, połowa zawartości opakowania trafi do wanny. 😉

naturalne składniki nowe opakowania naturalne składniki

bawełna ten sam płyn z i bez barwników

Ostatni warsztat prowadziła Anna Zdral z Fundacji Rodzić Po Ludzku. Warsztat dotyczył tego, w jaki sposób komunikować się i wspierać mamy w połogu. Wiadomo, że połóg to trudny czas, w którym nawet 80% mam doświadcza baby bluesa, a część z nich może dotknąć problem depresji poporodowej. Używając języka żyrafy, a nie szakala możemy wesprzeć ją w nowej sytuacji, jakim jest przyjście dziecka na świat. Warsztat uświadomił mi, że Czasami mówię coś, co może zaboleć inną osobę, nie tylko w pracy, nie tylko młodą mamę. Ton mojej wypowiedzi, sposób w jaki coś mówię, oraz jakie słowa wypowiadam mają ogromne znaczenie. W komunikacji z innym człowiekiem stawiajmy bądźmy łagodni. Nie kierujmy się emocjami, nie oceniajmy ani nie porównujmy innych osób.

warsztat o komunikacjiMniej znaczy lepiej

Johnson’s przez lata zmienia się i stara odpowiadać na nasze oczekiwania. Nam, rodzicom zależy na tym, aby kosmetyki, których używamy do pielęgnacji dzieci, były przebadane i bezpieczne. Johnson’s baby wychodzi nam na przeciw z nowymi produktami, które w 90% mają składniki pochodzenia naturalnego. W przeciwieństwie do dotychczasowych formuł mają około 60% mniej składników takich jak barwniki, parabeny, SLS i SLES.

Jeśli jesteś położną, serdecznie zachęcam Cię do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach Johnson’s. Zapiszesz się klikając w ten link.

 

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też: