Jak przygotować się do porodu – walizka do szpitala
Ostatni miesiąc ciąży to moment w którym powinnaś mieć już spakowaną walizkę do porodu. Ważne jest, aby Twój partner lub inna osoba z którą będziesz rodziła wiedzieli co gdzie się mieści, aby uniknąć stresującego wertowania wszystkich kieszeni w poszukiwaniu rzeczy o którą poprosisz. Z własnego doświadczenia wiem, że najwygodniejsza jest walizka lub torba na kółkach. Jeśli chodzi o wielkość – musi być taka, aby wszystko Ci się w niej zmieściło, a Ty unikniesz dodatkowych torebek.
Walizka do szpitala – co do niej spakować?
Na większości stron internetowych szpitali są zamieszczone listy rzeczy, które należy zabrać do szpitala. Mogą się różnić, ponieważ niektóre szpitale zapewniają np. artykuły higieniczne dla noworodków, podkłady poporodowe dla mamy, a inne nie. Warto wcześniej się zorientować jakie rzeczy będą niezbędne w szpitalu, w którym będziesz rodziła.
Dokumenty
- Dowód osobisty
- Karta przebiegu ciąży
- NIP Twój i pracodawcy
Wyniki badań
- oryginał badania grupy krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi
- morfologia, elektrolity i badanie moczu – badanie z ostatnich 4 tygodni
- HBs Ag ,WR , HIV i HCV wykonane w ciąży
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (GBS) – wykonanego po 35 tygodniu ciąży
- wynik badania cytologicznego wykonanego w ostatnim roku
- wszystkie wyniki badań usg wykonane w obecnej ciąży
- inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna kardiologiczna, ortopedyczna itd. w formie oryginalnej
Dla mamy
- koszule rozpinane (do karmienia piersią)
- szlafrok
- klapki pod prysznic i kapcie
- biustonosze do karmienia – bez fiszbin
- majtki siateczkowe
- skarpetki
- podkłady (duże podpaski bez siateczki)
- wkładki laktacyjne
- maść do brodawek z lanoliną
- dwa ręczniki (najlepiej w ciemnych kolorach)
- kosmetyki pielęgnacyjne – ja większość biorę w wersji mini, żeby nie dźwigać pełnowymiarowych kosmetyków.
- szczotka i gumka/opaska do włosów
- laktator – pamiętaj aby wcześniej go wyparzyć
- poduszka do karmienia
- woda mineralna – duża i w małej butelce z dziubkiem
- telefon i ładowarka
Dla dziecka
- 3-5 sztuk body
- 3-5 sztuk śpiochów
- 2-3 czapeczki bawełniane bez troczków
- skarpetki, niedrapki
- 3-4 pieluchy tetrowe
- rożek lub kocyk
- ręcznik
- kosmetyki pielęgnacyjne (do kąpieli, do przewijania, krem na niepogodę jeśli rodzisz jesienią lub zimą przyda się na wyjście ze szpitala)
- mokre chusteczki
- paczka pampersów rozm. 1
Przygotowane w domu
Przed porodem przyszykuj również ubrania na wyjście ze szpitala dla siebie i dla dziecka z uwzględnieniem pogody jaka będzie panować w okolicy terminu porodu.
Wszystkie ubranka i tekstylia dla dziecka muszą być wyprane w przeznaczonych dla dzieci płynach/proszkach oraz uprasowane.
Poinstruuj również partnera gdzie są zapasowe ubranka w konkretnych rozmiarach (czasami musisz zostać w szpitalu dłużej lub okazuje się, że dziecko jest większe niż przewidywano i będzie potrzebny większy rozmiar ubranek). Jeśli to Wasze pierwsze dziecko, pokaż partnerowi ubranka, powiedz czym się różnią i podaj nazwy – mężczyźni naprawdę mają często problem z odróżnieniem śpiochów od pajacyków i bodziaków. Możesz też dla ułatwienia zostawić karteczki przyklejone na półkach w szafie z instrukcjami. 🙂 Pamiętaj, że świeżo upieczony tata też jest pełen emocji poporodowych, więc bądź dla niego wyrozumiała jeśli coś mu się pomyli. 🙂