Test obciążenia glukozą
Test obciążenia 75 g. glukozy wykonujemy między 24 a 28 tygodniem ciąży. Chyba, że wynik glukozy na czczo w pierwszych tygodniach ciąży jest podwyższony lub należysz do grupy ryzyka, wtedy należy niezwłocznie wykonać ten test.
Wynik w pierwszym trymestrze ciąży wynoszący 92-125 mg/dl nie może być podstawą do diagnozy cukrzycy ciążowej. Należy wykonać wtedy niezwłocznie test obciążenia glukozą.
Jeśli w pierwszym badaniu na czczo glukoza jest powyżej 126 mg/dl, wtedy od razu stwierdzana jest cukrzyca i nie wykonywane są dodatkowe testy przesiewowe.
Krzywa cukrowa
Na początku badane jest stężenie glukozy na czczo.
Następnie ciężarna wypija roztwór 75 g glukozy. Przez dwie godziny nie należy spacerować, jeść, ponieważ to może zafałszować wyniki.
Po upływie godziny oraz dwóch badane jest ponownie stężenie glukozy we krwi.
Cukrzyca ciążowa stwierdzana jest gdy:
- stężenie glukozy w osoczu na czczo wynosi powyżej 92 mg/dl
- stężenie glukozy po 60 minutach ≥180 mg/dl
- stężenie glukozy po 120 minutach od 153 do 199 mg/dl
Ciężarne z cukrzycą wymagają leczenia dietetycznego, muszą być pod stałą opieką diabetologa. Czasami dieta nie przynosi oczekiwanych wyników i należy zastosować leczenie insuliną.
Kryteria wyrównania glikemii w cukrzycy u kobiet w ciąży i cukrzycy ciążowej:
- na czczo i przed posiłkiem 3,3–5,0 mmol/l (60–90 mg/dl)
- glikemia maks. w 1. godz. po posiłku <6,7 mmol/l (<120 mg/dl)
- glikemia między 2.00 a 4.00 rano (>3,3 mmol/l) (>60 mg/dl).
U kobiet z cukrzycą ciążową zaleca się wykonanie kontrolnego testu OGTT w okresie 6-12 tygodni po porodzie, a następnie oznaczanie glikemii na czczo, co 2-3 lata.