Seks w ciąży

Dziś Wam trochę poprzynudzam mądrymi zdaniami, ale znowu nie mogę ująć tego w normalne słowa. Specyficzny język medyczny nie pozwala mi na inny opis tych rzeczy. Mam nadzieję, że się nie zrazicie!

Więc jak to jest z tym seksem w ciąży? Można, czy nie można?

21

W prawidłowo przebiegającej ciąży nie ma przeciwwskazań do współżycia seksualnego od chwili poczęcia aż do porodu, dlatego mitem jest nakaz wstrzemięźliwości płciowej, jeżeli ciąża nie wiąże się z żadnym ryzykiem.  Należy jednak pamiętać, że przez cały ten okres powinno unikać się pozycji seksualnych, w których dochodzi do głębokiej penetracji pochwy. Ważne jest również skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciążę lub z położną, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do współżycia.

Ciekawostka
Delikatne skurcze macicy podczas orgazmu mogą wprowadzać dziecko jedynie w delikatne kołysanie, a przyspieszona akcja serca i aktywniejsze ruchy w trakcie stosunku i po nim, są spowodowane procesami hormonalnymi, a nie tym, że dziecko się boi.

W pierwszym trymestrze ciąży kobiety mogą odczuwać dyskomfort związany z zachodzącymi w ich organizmie zmianami. Uczucie mdłości, osłabienie, zawroty i bóle głowy nie wpływają pozytywnie na libido i zniechęcają do pieszczot z partnerem. Te przykre dolegliwości mogą, ale nie muszą pojawić się w pierwszych tygodniach, dlatego, jeżeli kobieta ma ochotę, a ciąża przebiega prawidłowo, nie ma przeciwwskazania do współżycia.

Warto jednak otwarcie rozmawiać z partnerem, żeby nie pomyślał sobie „no tak, masz już dziecko, to jestem ci niepotrzebny”.

Ginekolodzy zaobserwowali sporadyczny ból u pacjentek w okolicy krzyżowej, oraz bóle podbrzusza bezpośrednio po orgazmie, ponieważ stymulacja seksualna powodowała wzrost pobudliwości macicy, nie powinno to jednak niepokoić kobiety.

Oczywiście w przypadku zagrażającego poronienia lub infekcji pochwy należy powstrzymać się od współżycia.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też: