Prezent na pierwsze urodziny

IMG_8261

Uwierzycie, że już prawie rok ma ten śliczny brązowooki chłopiec?! Ja nie wiem kiedy te miesiące upłynęły. Mam wrażenie, że czas leci o wiele szybciej niż po pierwszym porodzie i bardzo żałuję, że nie da się zatrzymać tych niemowlęcych chwil.  Za dwa tygodnie Michaś kończy rok. Czas najwyższy przygotować się do imprezy urodzinowej, a jak urodziny to i prezenty! 🙂 Ja zawsze mam problem z wyborem prezentów dla dzieci, więc tym razem zrobiłam wcześniejsze rozeznanie. Pomyślałam, że może i Tobie przyda się garść inspiracji na fajne zabawki dla roczniaka.

Jaki wybrać prezent na roczek?

Bardzo lubię zabawki wykonane z porządnych materiałów, bo wiem, że te zostaną w naszym domu dłużej. Uwielbiam zabawki drewniane, chłopcy lubią się nimi bawić, więc w moich propozycjach będzie ich sporo. Dużo daje mi doświadczenie bycia mamą przedszkolaka – wiem jakie zabawki faktycznie są fajne i używane często przez dziecko, a jakie wydają się być dobre, a po jakimś czasie odchodzą w kąt.

Kupując zabawkę dla dziecka pamiętajmy o tym jakie ma warunki w domu. Jeśli jego pokój jest niewielki, nie kupujmy rzeczy, które zajmą dużą część jego powierzchni do zabawy. Wybierajmy zabawki z atestami, aby były bezpieczne dla malucha. Jeżeli planujesz kupić zabawkę grającą, zwróć uwagę na to ile baterii należy do niej dokupić, aby zabawka działała po wyjęciu jej z pudełka.

Rodzice dziecka będą wdzięczni za możliwość przyciszenia zabawki interaktywnej, więc sprawdź natężenie dźwięku i opcję wyłączenia go. Uwierz, że zbyt dużo melodii w ciągu dnia z elektronicznych zabawek może wytrącić z równowagi świętego. 😉

Instrumenty muzyczne

Jestem zwolennikiem rozwijania muzycznego talentu od najmłodszych lat. W naszym domu od dawna są cymbałki, pianinko niemowlęce i keyboard, oraz marakasy. Instrumenty uczą dzieci poczucia rytmu, poprawiają koordynację ręka-oko, wzmacniają koncentrację i relaksują. Są to prezenty, które na pewno na dłużej zostaną z dziećmi.

roczek

 1. Janod – Cymbałki 12 tonowe, metalowe
 2. Janod – Marakasy
 3. Plan Toys – Bębenek drewniany
 4. Hape – Pianino

Sortery

Sortery – chyba każde dziecko ma jeden w domu. Rozwijają motorykę małą, oraz koordynację ręka-oko. Dodatkowo świetnie uczą cierpliwości i koncentracji. Na kolejnych etapach rozwoju pomogą w nauce kolorów oraz kształtów. W niektórych przypadkach również nazw zwierząt.

Untitled-2

 1. Bigjigs Toys – Ciężarówka ze zwierzątkami
 2. Smoby Cotoons – Domek kształtów
 3. Playme – Sorter kształtów z wypustkami
 4. Fisher Price – Garnuszek na klocuszek

Klocki

Roczniak nie będzie siedział i budował – raczej będzie burzył budowle, ale jest to dla niego wielka radocha. Dlatego warto sprezentować mu zestaw klocków. Zabawa klockami rozwija sprawność manualną, kreatywność i koordynację wzrokową. Jest też sposobem na wspólne spędzanie czasu całą rodziną. W przyszłości dziecko nauczy się dzięki nim m. in. kształtów, kolorów, wielkości. Wykonane z porządnych materiałów zostaną w Waszym domu na lata.

klocki

 1. Klocki Uncle Goose – Drewniany polski alfabet
 2. Jabadabado – wieża z klocków
 3. Plan Toys – klocki interaktywne w woreczku
 4. Brimarex – klocki drewniane

Układanki

Układanki ćwiczą motorykę małą, koncentrację oraz pamięć. Uczą kształtów, kolorów, pierwszych słów. Niektóre układanki pozwalają usłyszeć odgłosy, więc ćwiczą również słuch dziecka. Drewniane układanki są świetnym wstępem do przejścia na puzzle w późniejszym okresie rozwoju malucha.

układanki

 1. Djeco – Układanka z uchwytami
 2. Janod – Pojazdy
 3. Fisher Price – Układanka ze zwierzątkami
 4. Hape – Zwierzątka domowe

Zabawki do ciągnięcia lub pchania

Zabawki idealne dla dzieci, które zaczęły już chodzić. Trenują samodzielne chodzenie i umilają spacery oraz zabawę w domu. Ja wybrałam proste zabawki, są natomiast również pchacze edukacyjne, interaktywne, z sorterami, cymbałkami…

Pchacze

 1. Janod – Piesek do ciągnięcia
 2. Plan Toys – Krokodyl
 3. Lelin – Drewniany wózek – pchacz z klockami
 4. Skip Hop – Pchacz sowa

Pojazdy

W jeżdzikach dzieci trenują równowagę, koordynację, oraz wzmacniają mięśnie. Jeżdżenie pojazdami jest ogromną frajdą dla dzieci! Ważne jest, aby jeździki były stabilne i dostosowane do wielkości oraz umiejętności dziecka.
pojazdy

 1. Gollnest & Kiesel – Metalowy jeździk czerwona formuła
 2. Scootandride Highwaybaby 2w1 – Hulajnoga i rowerek biegowy 2w1
 3. Fisher Price – Jeździk Tygrysek
 4. Vtech – Jeździk małego cyklisty

   

Jeśli jesteś doświadczonym rodzicem i wiesz jakie jeszcze zabawki mogą być hitem dla rocznego dziecka, to podziel się nimi w komentarzu i zainspiruj innych!

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Inne propozycje prezentów:


Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Wanda Panda

  Świetne propozycje, na pewno skorzystam ? co do pchaczy i jeździków to nam zarówno ortopeda jak i neurolog odradzali tego typu rzeczy – źle wpływają na postawę dziecka (pchacze) i wykrzywiają nóżki (jeździki). Oczywiście nie każde dziecko musi być idealne ? ale taka uwaga od dwóch niezależnych lekarzy jednak mną ruszyła.