Połóg – co może Cię zaskoczyć

Będąc w ciąży przygotowujemy się do porodu oraz do opieki nad noworodkiem. Często zapominamy o tym, że przecież po porodzie jeszcze czeka nas połóg, a w czasie niego bardzo często mamy wiele wątpliwości, czy aby na pewno przebiega on prawidłowo. Głównie słyszymy, że połóg to taka długa miesiączka, jednak mogą towarzyszyć mu inne objawy, które czasami powodują w nas zawahanie – czy aby na pewno wszystko jest w porządku?

Dobrze jest przygotować się na niego wcześniej, żeby oszczędzić sobie zbędnego stresu. Dlatego chciałam napisać Ci o kilku objawach, które mogą wystąpić w połogu, które są przejściowe i trzeba je po prostu przetrwać.

Połóg

Połóg to czas sześciu tygodni po porodzie. Rozpoczyna się urodzeniem popłodu czyli łożyska. To czas w którym wszystkie ciążowe zmiany w naszym ciele wracają do stanu sprzed ciąży. Na co musisz przygotować się po porodzie? Czytaj dalej!

Odchody połogowe

Jak pierwszy raz usłyszałam o odchodach połogowych na studiach, byłam przekonana, że chodzi o wypróżnianie po porodzie 😉 Dopiero później okazało się, że to zupełnie co innego. Odchodami połogowymi nazywamy wydzielinę z dróg rodnych, która pojawia się po porodzie. W pierwszych dniach wydzielina jest krwista, obfita jak miesiączka, z czasem robi się brunatna, a później jaśnieje, by całkowicie zaniknąć. Odchody połogowe utrzymują się średnio 3-6 tygodni. Po cięciu cesarskim odchody mogą być mniej obfite, ponieważ jama macicy jest łyżeczkowana.

Co powinno Cię zaniepokoić? 

 • brak odchodów połogowych
 • nagłe zatrzymanie odchodów
 • nagłe krwotoki
 • odchody o nieprzyjemnym zapachu
 • bóle brzucha oraz gorączka

Ból macicy po porodzie

Macica w połogu wraca do swoich pierwotnych wymiarów przez inwolucję, czyli zwijanie. Inwolucja następuje podczas skurczów macicy – tak, po porodzie nie kończą się skurcze. Najsilniej możesz odczuwać ból w dole brzucha podczas karmienia, ponieważ wtedy wzrasta poziom oksytocyny, czyli hormonu, który odpowiada za wypływ pokarmu, ale również powoduje skurcze macicy. Po każdym kolejnym porodzie ból macicy podczas inwolucji może być większy.

Ból krocza lub rany po cięciu cesarskim

Krocze często podczas porodu narażone jest na pęknięcia i otarcia. Czasami konieczne jest nawet nacięcie krocza, dlatego trzeba dać mu czas na to, aby się wygoiło. Na szczęście proces gojenia przy zachowanej higienie trwa dość krótko.

Cięcie cesarskie to operacja w której przecinanych jest kilka powłok. Ból rany jest nieprzyjemny, ciągnący, czasami niepozwalający się swobodnie wyprostować. Na szczęście przy mobilizacji blizny oraz aktywności fizycznej szybko udaje nam się o nim zapomnieć.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • wydzielina ropna z rany po cięciu cesarskim lub szyciu krocza
 • rozchodzą się szwy w ranie
 • ból się nasila zamiast słabnąć

Obrzęki nóg po porodzie

W ciąży magazynujemy w naszym ciele wodę i nawet jeśli przez całe 9 miesięcy nie miałaś obrzękniętych kostek, to w pierwszych dniach po porodzie możesz ich doświadczyć, zanim wszystko wróci do normy. Odpoczywaj z nogami położonymi wyżej.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • nagły obrzęk i ból nóg
 • zaczerwienienie nogi i ból

Zwiększona potliwość

Zwiększona potliwość, a wręcz zalewanie się potem w nocy – to koszmar wielu kobiet po porodzie. Czasami mamy wrażenie, że weszłyśmy pod prysznic w piżamie. Nasze ciało pozbywa się wody na wszystkie możliwe sposoby, nawet przez skórę, stąd takie wzmożone pocenie. Na połóg zaopatrz się w zapas piżam, bo na pewno będziesz musiała się przebierać.

Zmiany nastroju

Połóg to zmiany hormonalne, a wiadomo, że to doskonale sprzyja huśtawce nastrojów. Dodatkowo poród to często stres, zmęczenie organizmu plus nowa sytuacja, bo jesteś już mamą. Po raz pierwszy lub kolejny, ale jednak to zawsze spora zmiana na którą w 100% nie da się przygotować. W połogu zmęczenie dodatkowo sprzyja obniżonemu nastrojowi, dlatego pojawia się często baby blues.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • Przedłużający się stan smutku
 • Stany lękowe, napady paniki
 • Bezsenność, zaburzenia koncentracji
 • Poczucie winy
 • Unikanie kontaktu z dzieckiem
 • Myśli samobójcze
 • Brak odczuwania głodu
 • Pobudzenie
 • Natrętne myśli dotyczące wyrządzenia krzywdy dziecku

W toalecie

Jeszcze raz napiszę o pozbywaniu się wody – w połogu częściej musimy korzystać z toalety, bo i tam usuwamy nadmiar wody z organizmu. Ważne jest regularne korzystanie z toalety, ponieważ pełny pęcherz może hamować wydalanie odchodów połogowych co sprzyja zakażeniom.

Czas ciąży i porodu wpływa również na pokazywanie się hemoroidów. Szczególnie kiedy wstrzymujesz wypróżnianie po porodzie drogami natury, ponieważ boisz się bólu oraz tego, że pękną szwy na kroczu. Zadbaj o dietę przeciw zaparciom i nie unikaj wypróżnień – to tylko nasili problem. Możesz wspomóc leczenie maściami dostępnymi w aptece.

Ból piersi

W pierwszych dniach połogu pojawia się nawał pokarmu, czyli nadprodukcja mleka. Przez cały połóg laktacja będzie się stabilizowała. Piersi mogą boleć z wielu powodów – przepełnienia, zastojów, zranień brodawek. Wszelkie problemy w czasie laktacji warto konsultować ze specjalistą.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 • Nasilający się ból piersi i zaczerwienienie
 • Gorączka i bóle mięśni jak w przebiegu grypy
 • Poranione brodawki

Ból mięśni

Poród to wysiłek dla całego ciała, dlatego nie dziw się, że kilka dni po nim będziesz odczuwać dyskomfort w ramionach czy plecach. Ja nawet po cieciu cesarskim miałam zakwasy w obręczy barkowej – stres spowodował olbrzymie napięcie w tej okolicy podczas operacji.

Nadal czujesz ruchy

Przedziwne uczucie, kiedy trzymając dziecko w ramionach masz wrażenie, że może jednak wszystko Ci się śni, bo przecież czujesz ruchy w macicy. To nie dziecko, najprawdopodobniej narządy wewnętrzne próbują się ułożyć na nowo w Twojej jamie brzusznej.


Będąc w połogu dbaj o siebie. Wypoczywaj na ile jesteś w stanie – w końcu sama nazwa wskazuje na to, aby się położyć. Mam nadzieję, że po lekturze tego artykułu nie będziesz czuła się zaskoczona!

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Świetnie, że napisałaś o poceniu się, bo w niewielu miejscach można o tym przeczytać. Zwykle nadmierną potliwość zrzuca się na gorąc w szpitalu. Tymczasem ze wszystkich dziewczyn na sali tylko ja byłam mokra jakbym wyszła spod prysznica… Pamiętam, że byłam tym wyjątkowo zaskoczona i skrępowana.

 • Mamnatooko.pl.

  Niezbyt dobrze wspominam pierwsze dni połogu. Dobrze mieć obok pomocne dłonie męża.