Podróżowanie w ciąży

fashion-woman-cute-airport

Zbliża się sezon wakacyjny i pewnie zastanawiasz się, czy podróżowanie w ciąży jest bezpieczne, jaki środek transportu wybrać i gdzie się udać na wczasy. Mam nadzieję, że dziś uda mi się odpowiedzieć na Twoje pytania. Jeśli nie uzyskasz wystarczających informacji, zadaj pytanie w komentarzu lub napisz mi wiadomość przez formularz kontaktowy.

Podróżowanie bardzo dobrze robi przyszłej mamie. Pozwala się zrelaksować, odpocząć, nabrać sił na najbliższe miesiące. Odpoczniesz nie tylko fizycznie ale również (a może przede wszystkim) psychicznie.

Od czego zacząć?

Zanim zaplanujesz wakacje, każdy dłuższy wyjazd powinnaś skonsultować ze swoim lekarzem. On powie Ci, czy Twój wybór będzie bezpieczny dla Ciebie i Twojego dziecka. Na pewno przeciwwskazaniem do podróżowania będzie skracająca się szyjka macicy, przodujące łożysko, oraz ciąża zagrożona z różnych innych powodów.

Dokąd jechać i o czym należy pamiętać planując wyjazd?

 • Najlepszy czas do podróżowania to II trymestr. Spróbuj zaplanować wyjazd właśnie w tym czasie.
 • Zwróć uwagę na opiekę lekarską w miejscu wypoczynku. Dowiedz się, gdzie możesz uzyskać pomoc w razie problemów ze zdrowiem.
 • Możesz planować wakacje nad morzem jak i w górach, umiarkowana aktywność fizyczna jak najbardziej jest wskazana w okresie ciąży. O aktywnościach niewskazanych w Twoim stanie możesz przeczytać tutaj.
 • Jeśli planujesz wyjazd do ciepłych krajów, zobacz, czy nie są wymagane szczepienia przeciw występującym tam chorobom. Dalekie i egzotyczne podróże są jednak odradzane dla ciężarnych. Kobiety ciężarne nie powinny być szczepione na tyfus, polio, żółtą febrę, świnkę, różyczkę, malarię.
 • Jeśli podróżujesz na terenie Unii Europejskiej oraz Państw członkowskich EFTA, przed podróżą wyrób kartę EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). NFZ zaleca również wykupienie polisy turystycznej, ponieważ nie wszystkie świadczenia w innych krajach są bezpłatne (np. wezwanie karetki pogotowia). Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne, można zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub w oddziale NFZ.

Autem, pociągiem czy samolotem?

Podróżowanie samolotemff

Podróżowanie samolotem jest najbezpieczniejsze w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Jest to najszybszy środek transportu, więc jeśli nie boisz się latać i masz taką możliwość, to wybierz lot samolotem, zamiast kilkugodzinną podróż samochodem.

Nie obawiaj się bramek na lotnisku, działają na tej samej zasadzie co bramki w sklepach. Jeśli jednak masz obawy, możesz odmówić przejścia przez nie i poprosić o kontrolę osobistą.

Lot samolotem może powodować wzrost ryzyka pojawienia się zakrzepicy. Dlatego ważna jest profilaktyka przeciwzakrzepowa. Na czas lotu możesz założyć pończochy uciskowe. Zdarza się czasami, że lekarz zaleci Ci stosowanie leków zmniejszających krzepnięcie. Aby zmniejszyć ryzyko zakrzepicy pij dużo wody, nie pij kawy, a co 30 minut wykonaj proste ćwiczenia rękami i nogami.

Na lotnisku możesz zostać poproszona o podanie terminu porodu. Od około 32 tygodnia ciąży musisz dać zaświadczenie lekarskie o Twoim stanie zdrowia. Poniżej przedstawiam wybrane wytyczne najpopularniejszych linii lotniczych.

Ryanair

Dla kobiet w ciąży niezagrożonej, podróż jest niedozwolona po upływie poniższych terminów:

 • dla pojedynczej, niezagrożonej ciąży po upływie 36 tygodnia ciąży
 • dla mnogiej, niezagrożonej ciąży po upływie 32 tygodnia ciąży

Po 28 tygodniu ciąży zaświadczenie lekarskie musi być wystawione na specjalnym druku Ryanair.

LOT

Kobiety do 32. tygodnia ciąży mogą podróżować za zgodą lekarza prowadzącego bez konieczności posiadania zaświadczenia.
Powyżej 32. tygodnia ciąży wymagane jest wypełnienie formularza MEDIF.

Wizzair

Wizzair nie przyjmuje na pokład kobiet po 34 tygodniu ciąży.

Kobiety, które ukończyły 28 tydzień ciąży mogą podróżować tylko pod warunkiem, że uzyskają od lekarza zaświadczenie, że mogą podróżować samolotem. Zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione do 6 dni przed wylotem.

British Airways

Kobiety ciężarne nie mogą latać po:

 • 36 tygodniu w ciąży pojedynczej.
 • końcu 32 tygodnia w ciąży mnogiej.

Po 28 tygodniu należy posiadać zaświadczenie od lekarza lub położnej oraz kartę ciąży. Zaświadczenie powinno być wystawione do 7 dni przed lotem.

Norwegian

Kobiety 2 tygodnie przed porodem nie mogą latać samolotem.

Od 2 do 4 tygodni przed terminem porodu, lot nie może trwać dłużej niż 4 godziny i wymagane będzie zaświadczenie lekarskie. Jeżeli lecisz w obie strony, upewnij się, że zaświadczenie obejmuje cały okres podróży.

Do 4 tygodni przed terminem porodu można latać liniami Norwegian bez posiadania zaświadczenia lekarskiego.

Alitalia

Do 7 dni przed wylotem lekarz musi wypełnić formularz informacji medycznej Medical Information Form (MEDIF).
MEDIF jest potrzebny, jeśli:

 • kobieta jest w ostatnich czterech tygodniach ciąży
 • istnieją komplikacje medyczne związane z ciążą
 • kobieta spodziewa się bliźniąt

Od momentu rozpoczęcia dziewiątego miesiąca ciąży należy poprosić lekarza o zaświadczenie uwzględniające termin porodu.

Podróżowanie samochodemauto

Podróż samochodem o ile nie trwa zbyt długo, może zapewnić Ci komfort podróży. W każdej chwili możesz poprosić kierowcę o przystanek, podczas którego będziesz mogła przejść się na krótki spacer, rozciągnąć nogi, ręce, plecy. Jeżeli podróżujesz na przednim fotelu, powinnaś przed podróżą pomyśleć o wyłączeniu poduszki powietrznej. Jeżeli nie ma takiej możliwości, odsuń fotel możliwie jak najdalej do tyłu, aby w razie wypadku uniknąć uderzenia poduszką w brzuch.

Drugim bardzo ważnym elementem bezpieczeństwa są pasy. W Polsce prawo zezwala na niezapinanie pasów bezpieczeństwa u kobiet ciężarnych, jednak zapewniam Cię, że nie jest to dobre rozwiązanie. Pas do końca ciąży możesz swobodnie zapinać, zapewni Ci on bezpieczeństwo w razie gwałtownego hamowania. Bardzo popularne są adaptery do pasów dla kobiet w ciąży, jednak z własnego doświadczenia wiem, że nie są one konieczne. Pasy zapinaj normalnie. Pas ukośny przebiega między piersiami omijając brzuch. Pas biodrowy przebiega pod brzuchem, dzięki czemu unikniesz ucisku na macicę.

Jeśli podróż będzie długa, zadbaj o poprawę krążenia w swoich nogach i zmniejsz ryzyko wystąpienia zakrzepicy zakładając pończochy uciskowe.

Podróżowanie pociągiempociąg

Podróż pociągiem, o ile nie odbywa się w szczycie sezonu może być dla Ciebie komfortowa. W każdym momencie możesz wyjść z przedziału na korytarz, przewietrzyć się, przespacerować. Podróż pociągiem mija zwykle dość szybko. Może sprawić Ci trochę kłopotu, kiedy masz dużą wrażliwość na zapachy, ponieważ perfumy współpasażerów mogą uprzykrzyć podróżowanie.

Zawsze pamiętaj o tym, aby wykupić dla siebie miejsce w przedziale. Unikaj przejazdów w sezonie, kiedy w pociągach jest tłok, ponieważ wtedy bardzo łatwo o uraz brzucha.

Podróż autokarembus

Podróż autokarem to chyba najgorszy wybór środka transportu na okres ciąży. W autokarach jest zwykle bardzo mało miejsca na to, aby wyprostować nogi. Dodatkowo przystanki są dość rzadkie. To wszystko może być przyczyną powstania zapalenia żył lub nawet zakrzepicy. Jeśli nie masz innego wyjścia i musisz wybrać się w podróż autokarem, zapewnij sobie profilaktykę przeciwzakrzepową, oraz jak najczęściej wstawaj z fotela podczas jazdy.

Co ze sobą zabrać w podróż?

Na sam czas przejazdu/przelotu do miejsca wypoczynku pamiętaj o przekąskach oraz wodzie.

W podróż zawsze musisz zabrać ze sobą kartę ciąży wyniki badań.

Spakuj również niezbędne leki, które używasz, oraz coś rozkurczowego i przeciwgorączkowego. Pamiętaj, że nie wszystkie leki mogą być dostępne w miejscu do którego jedziesz, więc warto zrobić zapas na cały wyjazd.

Zabierz ubezpieczenie oraz kartę EKUZ jeśli wybierasz się na zagraniczne wakacje.

Jeśli masz doświadczenia z podróżowaniem w ciąży i rady, o których nie wspomniałam, to podziel się nimi w komentarzu!

fb

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Świetny przydatny wpis. Jak widać, podróżowanie samolotem należy poniekąd do zalecanych, skoro tak długo można się z jego pomocą przemieszczać. Informacje z pewnością przydadzą się niejednej przyszłej mamie.

 • Kasiu, świetna robota z tym wpisem, to taki bank najpotrzebiejszych wiadomości na temat podróżowania w ciąży.
  teraz czekamy na kolejną cześć, podróżowanie z niemowlakiem :))

 • Dobre rady! My jedziemy samochodem na Węgry, to u Eli będzie ok. 22-24mc, czyli wychodzi na w miarę optymalny czas i środek transportu… 😉 No i jak napisała wcześniej Kat, dodaj coś jeszcze o podróży z małym dzieckiem – u nas to się akurat skumuluje: z przodu ciężarna, z tyłu maluch 🙂

 • Bardzo przydatny wpis. Ja w zeszłym roku podróżowałam w ciąży do Chorwacji… autem. Właśnie w II trymestrze. Po konsultacji lekarskiej byłam pewna, że wszystko powinno być ok. No i zadbałam o dodatkowe ubezpieczenie, bo o ile karta EKUZ pozwala na leczenie w tym kraju, to nie daje w pełni bezpłatnej pomocy lekarskiej (Chorwaci za część usług medycznych dopłacają z własnej kieszeni). Warto zatem zainwestować kilkadziesiąt złotych i jechać spokojnie na wakacje.

 • No mi na połowę ciąży wypadł zaręczynowy weekend w Londynie i żałuję, że wtedy nie było u Ciebie tego tekstu. Miałabym wszystko ślicznie zebrane w jednym miejscu 🙂

  Z moich rad i doświadczeń? Ja głównie podróżuję w ciąży (i poza nią oczywiście też) Polskim Busem. Z racji niskiego wzrostu zawsze miałam problem (nie tylko w busie) z bólem karku i pleców (profilowane siedzenia nie uwzględniają osób na 1,5m 🙁 ), więc dobrym rozwiązaniem jest wzięcie sobie zwykłego lub (nawet lepiej) dmuchanego rogala – pod kark lub plecy (dla mnie czasem i tu i tu). Sprawdza się doskonale. W nagłym wypadku można sobie zawsze zrolować kurtkę, bluzę, sweter czy co tam się ma pod ręką.
  No i Polski bus ma ten plus, że można w nim wybrać trasę nieco dłuższą, ale z postojami na rozprostowanie nóżek 🙂

 • Dziekuje slicznie za ten wpis. Uspokoił mnie znacznie 🙂