Jak przygotować się do porodu – plan porodu

Plan porodu

Poród to przełomowy etap w Twoim życiu. Na pewno wyobrażasz sobie jak wszystko będzie wyglądało. Masz pewne oczekiwania względem niego. Warto porozmawiać o planie porodu razem z partnerem, zapytać go o to, czy będzie chciał Ci towarzyszyć, oraz jakie są jego wyobrażenia na ten temat. Nie róbcie tego na szybko, przegadajcie wszystko, co będzie dotyczyło tej ważnej chwili.

Co to jest plan porodu?

Plan porodu jest to element dokumentacji medycznej, który ustalasz wraz z osobą prowadzącą ciążę – lekarzem lub położną. Plan porodu obejmuje wszystkie procedury okołoporodowe i jest modyfikowany odpowiednio do Twojej sytuacji zdrowotnej.

Plan porodu uwzględnia Twoje oczekiwania względem opieki w szpitalu. Możesz zdecydować na co wyrażasz zgodę, czego chcesz uniknąć podczas tego wyjątkowego czasu. To Ty ustalasz zasady postępowania z personelem medycznym. Podczas przyjęcia do szpitala powinnaś razem z położną oraz lekarzem przeczytać uzupełniony plan porodu, wyjaśnić, jeśli coś będzie dla nich niejasne.

O czym należy pamiętać pisząc plan porodu?

Postaraj się zebrać wszystkie oczekiwania dotyczące porodu. To gdzie, z kim, w jakich warunkach chcesz rodzić. Na jakie procedury medyczne wyrażasz zgodę, jakich nie dopuszczasz.

Zanim wybierzesz szpital w którym będziesz chciała rodzić, dowiedz się, czy będzie respektował Twoje oczekiwania. Na przykład jeśli planujesz rodzić w wodzie, nie wybieraj szpitala w którym nie ma wanny porodowej. 😉

Na stronach niektórych szpitali możesz pobrać gotowy plan porodu i uzupełnić go wraz z partnerem.

Pamiętaj,że sytuacja położnicza może się zmieniać w trakcie porodu, więc plan, który przygotowałaś może być z tego powodu modyfikowany. Personel, który będzie się Tobą opiekował na pewno będzie starał się dołożyć wszelkich starań, żeby zapewnić Ci jak największy komfort podczas porodu.

Plan porodu do pobrania

Przygotowałam dla Ciebie przykładowy plan porodu do pobrania i wypełnienia. Jeśli chcesz, możesz go wykorzystać uzupełniając o dodatkowe informacje w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu. Mam nadzieję, że Twój poród będzie wymarzony!

plan

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Oho, nawet nie wiedziałam, że coś takiego jest! Jeśli kiedyś będę planowała takie rzeczy, zapamiętam, że nawet poród można zaplanować. 😀

  • Słyszałam o planie porodu 😉 Ale ja w ciąży się tak nie przygotowałam i wolałam zostawić sprawy naturalnemu biegowi i na nic się nie nastawiać 🙂 I poszło szybko i sprawnie 😉 Ale na pewno taki plan wiele kobiet uspokaja i przygotowuje do tak ważnego wydarzenia.

  • Ja plan wprawdzie przygotowałam, ale w szpitalu nikt mnie o niego nie zapytał, a ja jak ostatnia sierota też nic o nim nie wspomniałam 🙁