Opryszczka w ciąży

Dostaję coraz więcej wiadomości od Was z różnymi pytaniami i w odpowiedzi na Wasze prośby wracam do tematów ciążowych. Zacznę od niezbyt przyjemnego tematu, bo od opryszczki, ale temat ważny, więc zapraszam do lektury.

Wirus opryszczki – Herpes simplex virus (typ: HSV-1 i HSV-2)

ff

Wirusem opryszczki możemy zakazić się przez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną. Zakażenie może odbyć się drogą płciową, kropelkową lub przez dotyk. Raz zakażeni stajemy się posiadaczami wirusa, który najczęściej jest bezobjawowym mieszkańcem naszego organizmu. Może jednak aktywować się na skutek różnych czynników, takich jak spadek odporności, gorączka stres. Wtedy mamy do czynienia z tzw. nawrotowym zakażeniem.

Najczęściej wirus objawia się wykwitami skórnymi w okolicy ust, ale może również zająć błony śluzowe narządów płciowych, gałkę oczną, mózg.

Ciąża sprzyja reaktywacji wirusa, a przebieg zakażenia może być cięższy i dłuższy niż u innych chorych.

Groźne pierwotne zakażenie wirusem HSV

Matczyne nawracające infekcje HSV nie niosą ryzyka dla noworodka.

Częstość zakażeń noworodków w zakażeniu pierwotnym u matki wynosi 50%.

Przezłożyskowe zakażenie płodu do 20 tygodnia ciąży może przyczynić się do poronienia. Zakażenie pierwotne w II i III trymestrze ciąży zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz infekcję noworodka. W przypadku zakażenia wewnątrzmacicznego objawy widoczne są bezpośrednio po urodzeniu lub do 24-48 godzin od urodzenia.

Zakażenia HSV-2 w 80% następują podczas porodu naturalnego, kiedy u kobiet stwierdza się zmiany chorobowe w okolicy narządów rodnych. U takich kobiet wskazane jest rozwiązanie ciąży drogą cięcia cesarskiego.

Leczenie

Jeżeli zachorujemy i jest to nasze pierwsze zakażenie opryszczką należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Szybkie wdrożenie leczenia przeciwwirusowego zmniejsza ryzyko powikłań oraz nawrotów choroby. W przypadku infekcji nawrotowych coraz częściej stosowane jest leczenie profilaktyczne.

Profilaktyka

Leczenie profilaktyczne u osób z bezobjawowym okresie choroby po 36 tygodniu ciąży zmniejsza ryzyko obecności cząsteczek wirusa na błonach śluzowych w okresie okołoporodowym.

Kiedy kobieta ciężarna nie miała opryszczki w wywiadzie, jest narażona na pierwotne zachorowanie niosące duże ryzyko dla dziecka. Wielu lekarzy zaleca wykonanie badań serologicznych na obecność wirusa u kobiety oraz jej partnera w celu uniknięcia zakażenia pierwotnego. W przypadku zakażonego partnera należy wdrożyć u niego leczenie oraz unikać kontaktów seksualnych.

W przypadku zakażenia pamiętajmy o higienie, aby nie przenieść zakażenia z okolic ust na okolice narządów rodnych, a po porodzie na noworodka.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Czy można w okresie ciąży stosować na opryszczkę w okolicach ust maść cynkową? Zawsze mi to pomagało.

    • maść cynkowa działa miejscowo, więc można stosować ją w okresie ciąży.