Anatomia dla przedszkolaka

IMG_7821

Przedszkolaki chłoną wiedzę jak gąbka wodę i są bardzo ciekawe świata. To na tym etapie pytania „po co?” i „dlaczego?” pojawiają się w ciągu doby kilkadziesiąt razy. Pojawia się również zainteresowanie ciałem człowieka. Dzieci zauważają zmiany zachodzące w swoim ciele i starają się zrozumieć jak to wszystko działa. U nas od dłuższego czasu trwają rozmowy na temat anatomii oraz fizjologii. Filip szczególnie upodobał sobie przewód pokarmowy. Nic dziwnego – przecież to on daje spektakularne efekty końcowe. 😉

IMG_7830
Ciało bez tajemnic

Ostatnio w księgarni szukałam nowych książek do domowej biblioteczki Filipa i w ręce wpadła mi książka „Ciało bez tajemnic” wyd. Olesiejuk. Gdy tylko otworzyłam pierwszą stronę, byłam pewna, że będzie to hit! Książka ma 13 stron, ale wiedzy mieści tyle ile mały atlas anatomiczny oraz podstawy fizjologii – na poziomie przedszkolnym oczywiście. Wszystko dzięki ponad 100 okienkom! Forma przekazywania informacji jest świetna i na pewno spełni oczekiwania wymagającego przedszkolaka.

IMG_7825

Podróż wgłąb ciała

Z książki dzieci mogą poznać wiele ciekawostek dotyczących narządów w ludzkim ciele. Wszystko przedstawione jest w formie krótkich informacji. Okienka są wielopoziomowe, więc zaglądając głębiej i głębiej dzieci dowiadują się nowych rzeczy.

IMG_7836

Co się dzieje z jedzeniem po połknięciu? Jak pracuje mózg? Co się dzieje gdy chorujesz? Kto ma więcej kości – dziecko, czy dorosły? To tylko maleńki fragment pytań na które odpowie książeczka przedstawiając mechanizmy działania organizmu. W książce przeczytamy również wiele ciekawostek na temat ludzkiego ciała (np. jelito cienkie ma długość nowonarodzonego płetwala błękitnego), a także będziemy mogli poćwiczyć nasze zmysły dzięki zawartym tam niespodziankom. Po lekturze dziecko nie będzie miało wątpliwości po co oddychamy, jak działają nasze mięśnie, dlaczego trzeba spać i dlaczego po zranieniu leci krew.

IMG_7834

IMG_7831

Układ rozrodczy

Uprzedzę pytania, które zwykle pojawiają się jeśli chodzi o naukę anatomii dla dzieci – układ rozrodczy w książeczce jest właściwie pominięty. Nie znajdziemy więc odpowiedzi na to czym się różni chłopiec od dziewczynki. Jedyne co łączy się z tematem płciowości i pojawia się w książce to ciąża. Ale nie ma również odpowiedzi na to jak rodzi się dziecko. Po prostu po 9 miesiącach jest ono gotowe wyjść z brzucha mamy. Tematy intymne pozostawione są więc na rozmowę z rodzicami, jeśli dziecko wykaże swoją gotowość i chęć wiedzy.

Kupić? Kupić!

Moim zdaniem książka jest doskonała! Bardzo ciekawa forma, piękne ilustracje, mnóstwo ciekawostek. Idealnie spisze się jako pomoc w nauce anatomii i fizjologii człowieka. Jeśli Twoje dziecko wykazuje zainteresowanie swoim ciałem, zadaje Ci mnóstwo pytań i jest rządne wiedzy, to jest to „Ciało bez tajemnic” jest świetną propozycją. Kto wie, może ta książeczka sprawi, że Twoje dziecko rozkocha się w medycynie? Gorąco ją polecam!

IMG_7837

Wpis zawiera linki afiliacyjne.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Promenada

    Świetna! Angażuje dziecko i rodzica, bo przecież trzeba poczytać, wyjaśnić! Już zamawiam!