Motanie brzucha w ciąży

Motanie brzucha

W końcu nabyłam moją pierwszą chustę do noszenia dziecka. Przez ostatnie kilka miesięcy, po wywiadzie z Kasią zaczęłam zagłębiać się w temat chustonoszenia i złapałam bakcyla!

Poszukiwałam od dłuższego czasu dobrej chusty na początek przygody z motaniem. Przeglądałam wzory, czytałam opinie, oglądałam zdjęcia chust „w akcji”. Zdecydowałam się na Little Frog – Indygo Cube. Ze względu na decyzję o kupnie nowej chusty, musiałam nabyć ją kilka miesięcy przed porodem, żeby ją porządnie „złamać” i  aby gotowa czekała na Michała.

Przy okazji poszerzania wiedzy na temat noszenia dziecka dowiedziałam się, że już przed porodem można używać chusty do motania brzucha. Jest to pierwsza opcja do wykorzystania chusty i oswojenie się z nią, a dodatkowo niesie to ze sobą plusy.

Co daje motanie brzucha?

Głównym celem motania ciążowego brzucha jest odciążenie kręgosłupa oraz miednicy, dzięki czemu minimalizujemy ból w odcinku lędźwiowym. Muszę przyznać, że ten sposób naprawdę się u mnie sprawdził. Po zamotaniu czuję ulgę, brzuch wydaje się być lżejszy, ponieważ chusta przejmuje część ciężaru.

Chustowanie odciąża również samą macicę, która jest zawieszona na więzadłach. Bardzo często to ich ciągnięcie odczuwamy jako nieprzyjemny objaw powiększającego się brzucha, szczególnie kiedy podczas ciąży jesteśmy aktywne.

Jak motać brzuch?

Jest wiele filmów instruktażowych na Youtubie, z których korzystałam na samym początku. Ważne jest, aby motać się z wyczuciem, intuicyjnie. Brzuch motamy w miarę ścisło, ale tak, aby nie odczuwać bólu czy duszności. Wsłuchujmy się również w reakcję naszego dziecka.

img_0769

Chusta rebozo w czasie ciąży i porodu

Od kilku lat coraz bardziej popularna w czasie ciąży i porodu jest chusta rebozo pochodząca z Ameryki Łacińskiej. Ciekawostka – podobno w przygotowaniu do porodu dzięki specjalnym ruchom wykonywanym przez chustę można zmienić położenie dziecka z miednicowego na główkowe. Położna lub doula mogą masować chustą kobietę rodzącą, co pomoże jej w uśmierzaniu bólu oraz zrelaksowaniu się. Masaż wykonuje się w pierwszym okresie porodu podczas rozwierania się szyjki macicy. W drugim okresie porodu (podczas parcia) jeśli kobieta rodzi w pozycji wertykalnej może korzystać z chusty zawieszając się na niej.

Po zakończonym połogu może być wykonany „masaż zamykający” tzw. rytuał Cerrada, który ma na celu symboliczne „zamknięcie” ciała kobiety po porodzie.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Chusta piękna <3 Szkoda, że nie wiedziałam tyle jak byłam z moją Hanką w ciąży, mój kręgosłup byłby mi za to niezwykle wdzięczny 🙂

 • eV

  A ja pierwszy raz słyszę o motaniu :D.

 • Rozbawiło mnie to słowo 😀 MOTANIE brzucha 😀
  Ale to jest ta sama chusta w której nosi się później dziecko? Czy specjalna do motania brzucha?

  • To jest ta sama 🙂

   • Ooo to moze nie zwróciłam uwagi na ulicy na takie noszenie. Ale dziecko w chuscie widze jest coraz popularniejsze.

 • Nigdy o tym nie słyszałam, ale to naprawdę ma sens! Chusta piękne! Nosiliśmy się z Mają, a teraz Maksem. Uwielbiam!

 • Piękna ta chusta! <3 Motanie brzucha póki co widziałam tylko na filmach pokazujących Afrykę, ale jak najbardziej myślę, że ma to sens. 🙂 Tylko tak się zastanawiam, czy z zamotanym brzuchem mamy wychodzą "na miasto" czy tylko po domu chodzą?

  • Ja tylko w domu 😉 Pewnie są takie mamy, które wychodzą w chuście na miasto. 🙂

   • ale pewnie nie w okresie letnich upałów:)))

 • Piękna jest ta chusta?
  Ja tak się wkręciłam, że zostałam doradcą noszenia, to wciąga? Przy pierwszej ciąży nie wiedziałam o motaniu brzucha, teraz na pewno bym to robiła?No i nosiła od pierwszych dni, byłoby łatwiej?

 • Nie słyszałam wcześniej o moraniu brzucha, ale to ma doskonały sens. Wypróbuję w drugiej ciąży 🙂

 • Nie słyszałam o motaniu brzucha. Szkoda, że nie wiedziałam o tym wcześniej. Czy do motania używa się tylko tkanych czy elastyczna chusta też się nadaje?

 • Gosia

  A jak Filip w przedszkolu???

  • Zależy od dnia, ale wychodzi z przedszkola zadowolony i mówi, że było fajnie 🙂

 • Nie mogę się przyzwyczaić patrząc na omotany w ciąży brzuch. Pewnie to kwestia obycia ale chustowanie dzieci po porodzie wygląda bardziej zwyczajnie. Chociaż z drugiej strony (jakby nie wyglądało) jeśli odciąża kręgosłup to warto chustować od momentu kiedy brzuch zaczyna ciążyć.

 • Fajny wynalazek, osobiście nie potrzebowałam takiego gadżetu ,ale może są kobiety, którym by się przydał.

 • Nie wiedziałyśmy, że motanie chustą można wykorzystywać już w czasie ciąży. Oby służyła jak najlepiej, i Tobie, i Michałowi!