Mamo jedz zdrowo!

W sobotę 10 stycznia odbyło się spotkanie Fundacji My Pacjenci w ramach projektu Rodzice dla Zdrowia. W tym roku celem Fundacji jest wywalczenie porady dietetycznej dla kobiet w ciąży oraz rodziców małych dzieci w ramach NFZ. Widzę wielką słuszność tego przedsięwzięcia, dlatego z wielką chęcią dołączyłam do grupy innych blogerów, aby aktywnie włączyć się w ten projekt.3093834414_c56cf6db5e_z

Do tego, że zdrowe odżywianie jest bardzo ważne dla każdego z nas nie muszę chyba przekonywać. Jednak co drugi dorosły Polak ma nadwagę. A pulchniutkich dzieci w wieku od 13 do 36 miesięcy jest coraz więcej – 13%.

Dlaczego więc zdając sobie sprawę z tego, że odżywianie jest tak znaczące, liczba osób otyłych w Polsce cały czas rośnie? Wiecie, że 70% otyłych dzieci będzie miała problem z nadwagą w dorosłym życiu?

„85% mam twierdzi, iż posiada odpowiednią wiedzę żywieniową, aby prawidłowo karmić swoje dzieci
…a jedynie 7% rzeczywiście stosuje się do zaleceń żywieniowych dla niemowląt.” *

Nawyki żywieniowe pochodzą z brzucha.

Programowanie żywieniowe człowieka w największym stopniu przebiega od poczęcia do 3 roku życia. Dlatego to od nas – matek – w ogromnym stopniu zależy zdrowie naszych dzieci.

W ciąży wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, minerały, białko, tłuszcze, węglowodany złożone… Ale nie wzrasta aż tak bardzo, jak niektórym się wydaje.

Przed ciążą potrzebujemy 2000 kcal dziennie. W momencie kiedy dowiadujemy się, że będziemy mamami nasze zapotrzebowanie jest takie samo. W drugim trymestrze jest to tylko 360 kcal. więcej, a w trzecim zapotrzebowanie na energię to 2475 kcal. na dzień. Czyli nie musimy jeść za dwoje, tylko dla dwojga.

Nie można poddawać się zachciankom tracąc przy tym głowę. Najczęściej chce nam się słodyczy lub niezdrowych przekąsek, które nie mają dobrego wpływu ani na nas, ani na dziecko. Usprawiedliwiamy się ciążą i łatwo wybaczamy sobie puste kalorie lądujące na naszym wagowym koncie. Wiadomo, że w ciąży się tyje, ale są też normy przyrostu masy. O tym ile kilogramów można przytyć w ciąży napisałam TUTAJ.

Dzieci już w brzuchu uczą się pierwszych smaków. Wg badań dzieci szybciej i chętniej piją słodki płyn owodniowy, czyli taki, który powstaje po zjedzeniu słodyczy. Jeżeli będziemy jeść więcej warzyw, dzieci chętnie będą jadły je podczas wprowadzania stałych posiłków w drugim półroczu życia. Widząc, że jemy zdrowo również częściej będą wybierały zdrowe produkty.

Moje zdrowe żywienie ma sporo niedociągnięć, staram się jeść zdrowo, zdrowo gotuję dla Fisia, ale często ulegam pokusom. W tym roku mam postanowienie poprawienia się w tej sferze, więc Rodzice dla Zdrowia to dla mnie dodatkowa motywacja. Żałuję, że nie mam większej wiedzy na temat żywienia, ale właśnie o to będziemy walczyć – o pomoc dietetyków, którzy będą mogli nam rodzicom otworzyć oczy na to w jaki sposób i co jeść, aby być zdrowym i zapobiegać otyłości u siebie i swoich dzieci.

 

*„Ocena sposobu żywienia i stanu odżywienia niemowląt w wieku 6 i 12 miesięcy w populacji polskiej” przeprowadzonego przez ekspertów z Centrum Zdrowia Dziecka, we współpracy z Fundacją NUTRICIA.

Źródło: „Czy opieka dietetyka jest potrzebna naszym najmłodszym?” Joanna Neuhoff-Murawska, Poradnia Dietetyczna Oregano. Fundacja My Pacjenci

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • też jak najbardziej popieram idee propagowania zdrowego jedzenia w ciąży. U nas generalnie mąż ma fioła na punkcie jedzenia i on głównie tego pilnuje (jak i gotuje). Jednak podobało mi się, że na zajęciach w szkole rodzenia, prowadząca położna bardzo mocno podkreślała, jak istotne jest odpowiednie odżywianie się w ciąży. Popieram!

  • Agnieszka

    Witaj Kasiu. Od piątku mam przed oczami wyniki beta Hcg i jestem na samym początku ciąży (jakiś 3 tydzień). Jestem najszczęśliwszą osobą na świecie i mam nadzieję, że dalej wszystko będzie dobrze… Ale mam pytanie. Otóż, jem normalnie, tak jak wcześniej, ani się nie głodzę, ani nie przejadam, ale jak tylko położę się do łóżka, słyszę i czuję straszne burczenie w brzuchu… Czy powinnam jeść więcej? 🙂

    • Witaj Agnieszko, gratuluję ciąży! Jeżeli chodzi o jedzenie – przelicz sobie, czy dostarczasz organizmowi tyle kcal ile powinnaś mieć dziennie 🙂 Jeżeli nie – masz odpowiedź. Co do burczenia wieczorem – miałam tak samo i jadłam jakąś małą przekąskę, ponieważ głód nasilał u mnie mdłości. Wystarczy umiar 🙂