Letni spacer z niemowlakiem – zasady i przydatne gadżety do wózka
Przyszła do nas fala ciepła. W ciągu dwóch tygodni z ciepłych ubrań wskoczyliśmy od razu w sandały i krótkie rękawy. Dla mnie super! Choć pewnie wielu mamom nagła zmiana pogody mogła zamieszać trochę w głowie. Każde wyjście z niemowlakiem z domu wiąże się z zabieraniem wielu niezbędnych rzeczy. Myślę, że każda z nas ma swoje „przydasie”, które spaceruje sobie w torbie i nieużyte wraca do domu. Nasze torby często są wypełnione po brzegi i ciężko w nich cokolwiek znaleźć. A to, co w torbie się już nie zmieściło ląduje w wózkowym koszu na zakupy. W tym wpisie chcę podpowiedzieć jak ogarnąć spacer w letnie dni, oraz pokażę Ci rzeczy, które warto ze sobą zabrać.
Przed wyjściem
Przed wyjściem sprawdź temperaturę powietrza oraz prognozę na najbliższe godziny. Zapoznaj się również z zasadami spacerowania w upalny dzień. Pisałam o nich tutaj – dzięki zastosowaniu się do moich rad unikniesz ryzyka wystąpienia udaru cieplnego u swojego malucha.
Ubierz dziecko odpowiednio do warunków panujących na dworze. Zabierz ze sobą coś dodatkowego do ubrania, jeśli okaże się na przykład, że wieje chłodny wiatr i temperatura odczuwalna jest niższa niż ta na termometrze. Jeśli Twoje dziecko jeździ nadal w gondoli, pamiętaj, że w niej dziecko jest lepiej chronione przed wiatrem niż w spacerówce. Weź również pod uwagę fakt, że w gondoli jest cieplej.
Krem z filtrem UV
Dostaję od Was coraz więcej pytań jaki filtr przeciwsłoneczny kupiłam dla Michała. Na Instagramie już o nim wspominałam. Wybrałam mleczko ochronne polskiej firmy Dermedic Sunbrella 50 SPF. Oczywiście wybierając filtr opierałam się na analizie ze znanej Ci pewnie strony Srokao.pl. Krem z filtrem (w przypadku niemowląt najlepszy jest mineralny) w lato to niezbędnik. Chociaż oczywiście z niemowlakami należy spacerować w cieniu, to jednak nie zawsze jesteśmy w stanie osłonić skórę dziecka w stu procentach przed słońcem. Krem nakładamy jeszcze przed wyjściem z domu (20-30 minut). U niemowląt stosujemy zwykle filtr SPF 50. Pamiętaj, że jednorazowe posmarowanie nie da pełnej ochrony i co jakiś czas musimy na nowo smarować skórę dziecka.
Kocyk
Dzieci lubią spać z kocykami. Oczywiście do szafy schowaj kocyki polarowe, minky i wełniane. Kocyk na lato powinien być wykonany z cieniutkiej bawełny, włókna bambusowego lub muślinu. Kocyki powinny być przewiewne, aby skóra mogła bez problemu oddychać. Bambus ma bardzo fajne właściwości – jeśli jest gorąco, obniża temperaturę o ok. 2-3 stopnie, więc drzemka pod nim będzie bardzo przyjemna dla Twojego dziecka.
Czapeczka
Czy jest konieczna na spacerze? Jeśli jesteście na słońcu, to zdecydowanie tak! Jeżeli dziecko jest w wózku i jest osłonięte przed promieniami słonecznymi czapeczkę możesz zdjąć, dzięki temu dziecko się nie zapoci. Wybieraj czapki wygodne, które nie będą uciskać główki podczas snu (np. paski w czapkach z daszkiem), z przewiewnych materiałów.
Wody dla ochłody
Wychodząc z domu pamiętaj o wodzie. Dla siebie i dla dziecka. Podczas spaceru proponuj dziecku częściej napicie się. Jeśli karmisz piersią, proponuj ją częściej maluchowi. Fajną opcją dla odświeżenia będzie również woda termalna w sprayu. Taka mgiełka będzie bardzo orzeźwiająca dla skóry malucha!
Gadżety na letni spacer
Torba
Torba do wózka to niezbędna, rzecz. Nosimy tam przecież ubranka na zmianę, pieluchy, mokre chusteczki, butelki, przekąski. Jeśli jeszcze stoisz przed wyborem torby, rozważ kupno takiej, która ma jedną kieszeń termiczną i dłużej utrzyma temperaturę podgrzanego posiłku (na dłuższy spacer) lub schłodzonego napoju. Ja mam torbę firmy Beaba, która służy mi ponad trzy lata i jestem z niej bardzo zadowolona.
Osłona przeciwsłoneczna
Czy wiesz o tym, że osłanianie wózka pieluszką przed słońcem powoduje wzrost temperatury w wózku o kilka stopni? Dlatego warto pomyśleć o innym rozwiązaniu. Coraz więcej wózków ma duże budki chroniące dziecko przed słońcem. Świetna sprawa, ale pamiętaj, że opuszczona do maksimum budka wózka w słoneczny i upalny dzień również zmniejsza cyrkulację powietrza i powoduje wzrost temperatury w wózku. Pamiętaj wtedy o otwarciu okienek, aby zapewnić dziecku odpowiednią wentylację.
Ochroną, która pozwoli na bardzo dobrą cyrkulację powietrza w wózku będzie parasolka, ale doskonale wiem, że nie jest to zbyt wygodna opcja. W sieci można znaleźć daszki, które montuje się na budce i przywiązuje do rączki wózka. Myślę, że to będzie zadowalające rozwiązanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie powinniśmy spacerować z dziećmi zbyt długo w pełnym słońcu, bo jest ryzykowne. Żaden daszek czy osłonka nie ma porównania z cieniem, dlatego jeśli będziesz w cieniu, opuść daszek i daj dziecku swobodnie oddychać. 🙂
Zawieszki
Czy Twoje dziecko jest maniakiem rzucania zabawkami z wózka? Moje jest, mimo, że jeszcze jeździ w gondoli to nie raz musiałam podnosić z ziemi grzechotkę, czy gryzak. Niedługo przenosimy się do spacerówki, a tam niezbędnym gadżetem będą zabawki montowane do wózka i zawieszki trzymające „luźne” zabawki. Na przykład taka żyrafka z dodatkową kieszonką na drobiazgi. Można do niej doczepić pieluszkę lub kocyk, aby nie wypadł z wózka. Świetna sprawa!
Moskitiera
Jeśli wybierasz się na spacer do lasu lub wieczorem, kiedy pojawia się więcej komarów, zaopatrz wózek w moskitierę (niektóre wózki mają w komplecie). Mała podpowiedź ode mnie – przez czarną siatkę lepiej widać otaczający świat niż przez białą. 😉
Koc piknikowy
Jeśli wybierasz się na spacer do parku, czy nad wodę, to fajnie będzie mieć ze sobą koc piknikowy. Te koce są małe po złożeniu (bardzo ważna sprawa, bo zwykły koc zajmuje cały kosz pod wózkiem), oraz izolują od chłodnego i wilgotnego podłoża. W taki koc nie wchodzą również kolki, piasek czy trawa i chwasty. Dzięki niemu wasz pobyt na świeżym powietrzu będzie urozmaicony, bo kiedy dziecko nie będzie spało, możesz się na nim bawić lub wspólnie zjeść smaczną przekąskę.