Jak karmić piersią poza domem?

IMG_3054

Karmienie piersią, choć jest jedną z najbardziej naturalnych czynności na świecie wciąż wzbudza pewne kontrowersje, szczególnie jeśli chodzi o karmienie w miejscach publicznych. Co więc zrobić, aby karmić swobodnie, nie przyciągać specjalnej uwagi i nie rezygnować z wyjść z domu? Mam nadzieję, że moje doświadczenie Ci w tym pomoże.

Żeby nie było – jestem jak najbardziej za tym, aby karmić w przestrzeni publicznej. Jestem również zdania, że nie dla każdego karmienie piersią jest tak naturalne jak dla nas. Nie warto więc walczyć i karmić ostentacyjnie, tylko róbmy to z wyczuciem, szacunkiem do innych, oraz dla nas samych i naszych dzieci. W końcu akt karmienia piersią to wyjątkowy i intymny moment, nie wyobrażam sobie, aby karmić dziecko na środku korytarza galerii handlowej. Właśnie z tego powodu, aby nie odbierać mu spokoju oraz aby zapewnić mu odpowiednie warunki do karmienia.

Pokoje dla matki z dzieckiem

Są chyba w każdym centrum handlowym, warto z nich korzystać, ponieważ są dostosowane do potrzeb mam karmiących – mają fotel, przewijak. Spotkałam się ze zwracaniem uwagi przez ochronę kobietom, które karmiły na ławce, zamiast pójść do przeznaczonego do tego pokoju. Jeśli więc chcesz uniknąć takiej sytuacji, dostosuj się do zasad panujących w CH.

Minusem jest to, że często do takich pokoi są kolejki, więc jeśli Twoje dziecko nie będzie cierpliwie czekać, to będziesz musiała nakarmić je gdzie indziej.

Raz spotkałam się z pokojem, który był jedną wielką prowizorką, jeśli chodzi o pokój dla matki z dzieckiem i kompletnie nie był przystosowany do karmienia piersią. W takiej sytuacji byłabym w stanie karmić dziecko w miejscu do tego nie przeznaczonym, a pracownikom galerii zwróciłabym uwagę na problemy związane z tym pomieszczeniem.

IMG_3019

Karmienie w kawiarni/restauracji

W tych miejscach raczej nie spotkasz specjalnego miejsca przeznaczonego do karmienia dzieci. Nie oznacza to, że lokale powinnaś unikać szerokim łukiem. Wybierz natomiast miejsce, w którym będziesz mogła spokojnie nakarmić piersią, ale w sposób który nie będzie przyciągał wzroku innych osób. Pamiętaj, że to ma być chwila przede wszystkim dla Ciebie i dziecka, a nie dla szerokiego grona publiczności. Na pewno w kawiarni znajdzie się stolik, który zapewni Ci komfort karmienia.

IMG_3017

Karmienie piersią u znajomych

Jeśli idziecie do znajomych, to tam na pewno będziesz czuła się znacznie swobodniej niż w restauracji. Jednak moim zdaniem wypada i warto zapytać o to, gdzie możesz nakarmić dziecko. Znajomi albo zachęcą Cię do karmienia przy nich, albo udostępnią Ci pokój, abyś z maluchem miała spokój, oraz aby gospodarze sami nie czuli się skrępowani.

Ułatw sobie karmienie!

Karmienie piersią to wyjątkowy okres w życiu każdej z nas, choć nie zawsze jest łatwo, szczególnie jeśli chodzi o karmienie w miejscach publicznych. Zadbaj o komfort karmienia oraz o to, aby móc robić to dyskretnie. Bardzo nie podoba mi się, kiedy kobieta zakrywa pierś i dziecko pieluszką. Z jednej strony rozumiem, że chce zadbać o intymność, z drugiej… załóż sobie pieluchę na głowę i zjedz obiad. Chyba nie należy to do najprzyjemniejszych form jedzenia posiłku. Dlatego jeśli karmisz piersią – zaopatrz się w odzież do karmienia.

Wybór na rynku nadal jest zbyt mały. Bluzki z dekoltem na zakładkę lub z suwakami. W sieciówkach możesz wybrać zwykłe koszule – o ile dopniesz się w biuście. 😉 Jednak pewnie czasami masz ochotę aby założyć sukienkę, ale z własnego doświadczenia wiem, że ciężko znaleźć coś w galerii handlowej. Firma milk & love, tworzy sukienki i tuniki dla kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Jedną z ich tunik widzisz na zdjęciach w tym wpisie – dostałam ją do przetestowania. Muszę powiedzieć, że jest to teraz moja ulubiona tunika, którą mam w szafie! Jest miękka, wykonana z dobrej jakości bawełny. Ma dyskretne suwaki, które pomogą w wygodnym karmieniu. W sklepie milk & love pojawiły się teraz nowe kolory sukienek i tunik do karmienia z opcją dwustronnie rozpinanych suwaków. Serdecznie Ci polecam, bo są to naprawdę dobre produkty i przede wszystkim – polskie, zaprojektowane przez mamę dla mam.

IMG_3066

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Piękne zdjęcia! Cała promieniejesz, a Maluch cudny 🙂 Karmienie niemowlaka w miejscach publicznych da się załatwić – ja wybierałam stoliki w rogu kawiarni i siadałam tyłem do reszty sali 🙂 Było idealnie: Synek najedzony, ja nie czułam się taksowana ze wszystkich stron i nikt inny poza nami nie wiedział, że tutaj ktoś z piersi pije 🙂

  • Nie rozumiem o co chodzi z pieluszką na głowę? Według mojej wyobraźni jeśli założy się jednorazową to będzie wyglądać dziwnie jak kapelusik i czy wogóle coś zasłoni. Chyba, że o tetrową chodzi. Ja zwasze mam przy dobie kocyk bo szczelniej zakrywa i grzeje.

    • Tak, chodzi o zasłanianie siebie i dziecka tetrówką. Tworzenie takiego jakby namiotu.

    • A po co chcesz grzać dziecku głowę, kiedy je? Poważnie pytam 🙂

  • Agnieszka Goździejewska-Stawow

    Tak jest! Dobre ciuchy do karmienia baaardzo ułatwiają całą sprawę. Ja jestem za „karmieniem piknikowym” – na łonie natury albo po prostu w parku. Pewnego razu, gdy siedzieliśmy z maluchem na ławce, on najadał się właśnie a obok przechodziła para. Starsza pani spojrzała na nas i powiedziała do siwiutkiego pana „o, jak ładnie!”. To było naprawdę miłe. 🙂

  • Ciuchy do karmienia są ważne choć u mnie najlepiej sprawdziła się chusta do karmienia i to ją uważam wręcz za must have. Niby można się przysłonić tetrową pieluchą, ale bywa że ona spada lub dziecko ją odsłania i to może być dla kobiety stresujące.