Kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu

Kąpiel nadmanganian potasu

Kiedy Twoje dziecko ma zmiany skórne i udajesz się z nim na wizytę do pediatry lub dermatologa, często możesz otrzymać poradę, aby kąpać je w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu. Nic dziwnego, nadmanganian potasu ma bowiem właściwości bakterio- i grzybobójcze. Świetnie sprawdza się w wysuszaniu potówek, czy zmian ropnych na skórze dziecka lub podczas chorób wirusowych, jak ospa czy wirus bostoński.

Jak przygotować kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu?

Nadmanganian potasu do kąpieli najczęściej dostaniesz w postaci kryształków (tak jak na obrazku powyżej) lub w postaci tabletek.

Najważniejsza zasada – nie wrzucamy kryształków bezpośrednio do wanienki! Nierozpuszczone kryształki w kontakcie ze skórą mogą spowodować oparzenie.

Kilkanaście kryształków lub tabletkę rozpuszczamy w szklance ciepłej wody. Po rozpuszczeniu roztwór powoli wlewamy do wanienki z przygotowaną wcześniej wodą do momentu uzyskania jasnoróżowego koloru wody.

Pamiętaj, że kąpiel z dodatkiem nadmanganianu potasu ma właściwości wysuszające, niekiedy drażniące i może łuszczyć się po niej skóra.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • O kurcze, nie wiedziałam ! Bardzo cenna informacja. Akurat myślałam by jutro małego okapac w nim bo ma całe ciało w wysypce po trzydniowce…

 • Ciekawa informacja. Co prawda nie mam dzieci, ale moja najlepsza przyjaciółka lada chwila zostanie mamą. Na pewno będę jej pomagać w pierwszych dniach i miesiącach 🙂

 • Wiedziałam o tym, ale sporo moich koleżanek dzwoniło do mnie z pytaniem jak mają taką kąpiel przygotować. Przydatny wpis!

 • naszebabelkowo.blogspot.com

  Nie miałam pojęcia, że nieodpowiednio przygotowana kąpiel może wywołać aż takie powikłania. Sami jeszcze nigdy nie dostaliśmy takiego zalecenia – ale dzięki za ten wpis, będę go miała na uwadze!

 • a co zrobić, jak już dziecko zostanie poparzone? od razu szpitala??? czy jakoś samemu w domu, w zalezności od rozmiaru poparzenia sobie radzić?

  • To poparzenie nie wygląda jak poparzenie wrzątkiem czy kwasem. Nierozpuszczone kryształki wbijają się w skórę dziecka działając drażniąco. Trzeba jak najczęściej myć skórę i intensywnie natłuszczać. W końcu nadmanganian się wypłucze i zejdzie razem ze złuszczającym się naskórkiem.

 • Na szczęście uświadomili mi ten problem w szkole rodzenia…

 • Położna środowiskowa poleciła mi nadamanganian potasu do przemywania rany po nacięciu krocza, stosuje się go w ten sposób?

 • Myśmy przy bostonce mieli takie kąpiele. Przy okazji razem z Basią potłukłyśmy opakowanie tabletek nadmanganianu w kuchni.
  Jednak najwięcej stresu przeżyłam kilka tygodni później, gdy Basia zaczęła ślinić się na fioletowo i okazało się, że wygrzebała jakąś zagubioną tabletkę pod lodówką i postanowiła ją skonsumować. Wyłuskałam jej kawałki z paszczy i na szczęście skończyło się na strachu. Ale już w sieci się naczytałam o możliwych konsekwencjach. Brr.