Jak pielęgnować małego chłopca – przewijanie

Często dostaję pytania jak pielęgnować chłopca. Skoro jest tyle wątpliwości w tym temacie, postaram się je rozwiać. Pierwsze zmiany pieluszek u Twojego dziecka mogą trochę stresować, dlatego mam nadzieję, że moje rady Ci pomogą.

Photo credit: Emery Co Photo / Foter / CC BY-SA
Photo credit: Emery Co Photo / Foter / CC BY-SA

W pielęgnacji pupy niemowląt bardzo ważna jest częsta zmiana pieluszki. Przynajmniej co 3 godziny, ale też po każdej kupie.

1. Przygotuj sobie wszystkie niezbędne rzeczy w zasięgu ręki.

  • Pampersa lub pieluszkę wielorazową;
  • Mokre chusteczki, lub gaziki, miseczkę z wodą i mydłem oraz jednorazowe ręczniki papierowe do osuszania;
  • Maść ochronną – ja polecam Bepanthen;
  • Podkład do przewijania;

2. Połóż dziecko na przewijak, mów do niego spokojnym tonem, Twoje słowa pomogą uspokajać dziecko. Zdejmij ubranko (tylko to co konieczne, nie rozbieraj całego dziecka).

3. Bądź delikatna, nie podnoś dziecka za nogi, tylko przetaczaj je na boki. Nie pozostawiaj dziecka samego na przewijaku.

4. Rozpinając pampersa, zetrzyj zabrudzenia z pupy dziecka wewnętrzną częścią, a czystą stronę podłóż pod pośladki. Skórę obmyj chusteczkami lub gazikami nasączonymi wodą – kierunek zawsze od góry do dołu. Ja przed kontaktem ze skórą zawsze ogrzewam troszkę mokrą chusteczkę w dłoniach. Zaczekaj aż skóra wyschnie, lub osusz ją ręcznikiem papierowym, dzięki temu zmniejszysz ryzyko odparzenia.

5. Kiedy pupa jest już czysta, podłóż nową pieluszkę, posmaruj maścią ochronną, zapnij pampersa.

Podpowiedź: Pamiętaj, żeby siusiaka skierować na dół podczas zapinania pieluszki.

Co zrobić z odparzeniem?

Zdarza się, że skóra pod pieluszką się zaognia. Możliwe, że skóra nie była do końca wysuszona przed nałożeniem czystej pieluchy, lub mokry pampers był za długo na pupie. Trzeba szybko zareagować na taką zmianę, aby nie doszło do pieluszkowego zapalenia skóry.

Bardzo często na odparzenia stosowane są kremy z cynkiem (np. popularny Sudocrem). Osobiście uważam, że pupę trzeba natłuszczać i łagodzić maściami z lanoliną i panthenolem. Jednak każde dziecko inaczej reaguje na stosowane kosmetyki, dlatego czasami trzeba po prostu próbować znaleźć idealny kosmetyk dla swojego dziecka.

Na forach internetowych bardzo polecany jest Tormentiol na ciężkie odparzenia pieluszkowe. Ja jednak ostrzegam, że zawiera on zabroniony do stosowania u dzieci kwas borny. Jest jednak w aptekach jego odpowiednik bez kwasu, nazywa się Tormentalum.

Przy zmianie pieluszki daj skórze odpocząć od pampersa. Pupę trzeba wietrzyć, nie tylko kiedy pojawiają się na skórze zmiany odparzeniowe. Połóż dziecko na brzuszku na podkładzie, niech sobie poleży z gołą pupą. To bardzo przyspiesza proces gojenia.

Siusiak – co z tą stulejką?

Ostatni problem jaki chciałam poruszyć, to stulejka. Niektórzy rodzice zastanawiają się podczas pielęgnacji synka, czy odciągać napletek? Martwią się, kiedy lekarz mówi, że dziecko ma stulejkę.

Lekarz ma rację. Większość chłopców po urodzeniu ma stulejkę – jest to stulejka fizjologiczna. Spowodowane jest to naturalnym zlepem między napletkiem a żołędzią. Dlatego nie należy ruszać napletka podczas pielęgnacji okołopieluszkowej, ponieważ może to prowadzić do ponownego sklejenia z żołędzią oraz powstania blizny na szczycie wąskiego napletka, czyli patologicznej stulejki, która kończy się zabiegiem chirurgicznym.

Jeżeli nie będziesz ruszała napletka, mastka gromadząca się pod nim, oraz wzwody sprawią, że napletek będzie stopniowo odklejał się od żołędzi.

Mam nadzieję, że rozwiałam wątpliwości, jeśli masz jakieś pytania, to napisz! 🙂

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Podoba mi się rodzaj żeński we wpisie. Czy to znaczy że przy kolejnym dziecku nie będę musiał robić przewijek? 😉

  • Mam chłopca i będę miała następnego. Pielęgnacja pieluszkowa małych mężczyzn wydaje mi się o wiele łatwiejsza niż dziewczynek 🙂

  • Przydatny wpis, dodamy w swoich polecajkach za jakiś czas.