Ile można przytyć w ciąży?

To znaczy nie ile można, bo można naprawdę dużo, ale jaki jest prawidłowy przyrost masy?

W ciąży oprócz tego, że rosną brzuchy, rosną rówież piersi, zwiększa się ilość wody i krwi w organizmie.

Niestety nie możemy zwalać winy na to, że dzidziuś ma ochotę na litr lodów i 2 tabliczki czekolady. Należy odżywiać się racjonalnie. Oczywiście możemy ulegać różnym pokusom, ale róbmy to z głową.

Ogólnie zalecanych jest 5 posiłków dziennie – w tym 3 bardziej konkretne.

W I trymestrze często pojawiają się mdłości i niechęć do jakiegokolwiek jedzenia. Możemy przytyć 1-2 kg, ale często jest tak, że chudniemy, albo wcale na wadze nie przybywamy. Nie musi nas to niepokoić. Dziecko jest maleńkie i korzysta z naszych zapasów. Waga stojąca w miejscu nie stanie mu na przeszkodzie w prawidłowym rozwoju.

II trymestr to czas, kiedy waga zaczyna wskazywać już wyższe wartości, które przed ciążą wprawiłyby nas  w podły nastrój. Powinnyśmy przybierać średnio 1-2 kg/miesiąc. Bardzo podobnie przybieranie na wadze kształtuje się w III trymestrze.

No dobrze a jak to wygląda w praktyce? Co ile waży w 40 tygodniu ciąży?

 • Dziecko – 3500 g
 • Łożysko – 700 g
 • Płyn owodniowy – 900 g
 • Macica – 1000 g
 • Piersi – 500 g
 • Krew – 1200 g
 • Płyn śródtkankowy – 1500 g
 • Zapas matczyny – 3500 g

Czyli ogółem przyrost masy ciała wychodzi ok. 12 kg.

Ale (bo bez ale się nie obędzie), przyrost masy ciała w granicach 11,5 do 16 kg dotyczy kobiet, które przed ciążą miały prawidłowy BMI, czyli wskaźnik masy ciała (19,5-26). Jeżeli mama miała niedowagę, wskaźnik BMI poniżej 19,5, wtedy przyrost masy powinien wynieść 12,5 – 18 kg. Mamy z nadwagą i BMI powyżej 26 mogą przytyć 7-11,5 kg.

Według badań kobiety, które miały zbilansowaną dietę w ciąży częściej rodzą zdrowe dzieci, niż te, których dieta była uboga, złożona z produktów niskiej jakości. U dzieci kobiet otyłych zwiększa się ilość wad np. cewy nerwowej.

Pamiętajmy, że w ciąży powinnyśmy się dobrze czuć. Dbać o siebie, zdrowo się odżywiać, spędzać czas aktywnie – wtedy łatwiej będzie nam wrócić do formy sprzed ciąży. Będziemy szczęśliwe, a nie narzekające na wielki brzuch, obrzęknięte nogi i ogromny cellulit.

A co u mnie? Już po połówkowym USG – wszystko w porządku z człowieczkiem. A odkąd poczułam wiosnę wróciła do mnie energia! Wreszcie nie jestem ospała i rozleniwiona. Co zaplanuję, to zrobię 🙂

Od 3 dni czuję porządne kopniaki, a nie delikatne i niepewne „smyranie” w brzuchu. Ale to świetne uczucie! Synek uaktywnia się po posiłkach i pod koniec dnia. A na wadze na razie 2 kg do przodu od początku ciąży, także powoli pracujemy nad masą.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Rockyyy

  Super 🙂
  A ja kg schudłam ale ostatnio nie mam apetytu,często pojawia sie niskie ciśnienie i miałam te moje nieszczęsne kołatania serca więc moze to dlatego…

 • Margocha

  No staram się jeść dla Dwojga a nie za Dwoje 😉
  Wyniki wszystkie w normach więc mam nadzieję, ze dieta nie jest za uboga i dostarczam Maluchowi wszystko czego mu potrzeba:) Chociaż chyba jest coś w powiedzeniu, że organizm w ciąży domaga się niektórych rzeczy…
  Np. przed ciążą nikt by mnie nie zmusił do zjedzenia białego sera- a teraz mi smakuje ;p
  A wiem, że jest potrzebny więc staram się go w miarę często zjadać 🙂

 • Ja na początku schudłam. A potem rosłam i rosłam, a na sam koniec puchłam. +17kg po tygodniu od porodu wynosiło jedynie +4kg. Na koniec połogu już -1kg. A teraz jeszcze mniej. Mąż wolniej zrzucał swoje kilogramy na plusie;-), choć nawet w dniu porodu dokończyłam po nim śniadanie, a jeszcze przez pierwsze 3 miesiące po porodzie narzekał na zbyt duże porcje (takie same dla nas obojga).
  Widziałam dziewczyny, które przytyły 12kg, i w 3miesiące po porodzie wyglądały gorzej niż ja po miesiącu, więc to teoria, która nie zawsze się sprawdza. Wiadomo, że ważne jest racjonalne odżywianie, ale bez bzikowania i zmniejszania porcji, gdy lekarz powie, ze się za szybko przybiera (Słyszałam to od 5.miesiąca do końca ciąży na każdej wizycie).
  Pozdrawiam

 • Ja aktualnie jestem w 38 tygodniu, czyli praktycznie na finiszu i przytyłam 7,5 kg. A na USG przedwczoraj okazało się, że dziecko szacunkowo waży około 3754 g 🙂