GBS, czyli paciorkowiec w ciąży

woman-1235716_960_720

Każda kobieta pomiędzy 35 a 37 tygodniem ciąży powinna mieć pobrany wymaz w kierunku nosicielstwa paciorkowców z grupy B czyli GBS (group B streptococcus). Badanie jest bardzo ważne, ponieważ nieleczony podczas porodu paciorkowiec może spowodować zakażenie u noworodka, co może nieść za sobą poważne konsekwencje.

GBS jak wygląda badanie?

Badanie polega na pobraniu wymazu z pochwy i odbytu i wysłaniu próbek do laboratorium mikrobiologicznego. Po około 4 dniach otrzymujemy wynik badania.

GBS – kiedy stosujemy profilaktykę antybiotykową?

U kobiet z dodatnim wynikiem GBS nie przeprowadza się leczenia w trakcie ciąży. Antybiotyk podaje się dopiero w czasie porodu. Ale nie tylko kobiety z dodatnim wynikiem są leczone. W innych przypadkach są to kobiety:

 • które nie wykonały badania lub nie mają jego wyniku
 • których wyniki badań mają więcej niż 5 tygodni (zostały wykonane zbyt wcześnie)
 • u których wykryto S.agalactiae w moczu w czasie ciąży
 • u których poród rozpoczął się przed wykonaniem badania
 • które w poprzednich ciążach miały dodatni wyniki badania GBS

Dlaczego GBS zagraża dziecku?

Ryzyko transmisji S.agalactiae podczas porodu na noworodka wynosi ok. 70%, a częstość zachorowań to ok 0,2-0,4%. Paciorkowiec może być przyczyną chorób układu oddechowego, zapalenia płuc i posocznicy i najczęściej pojawia się w pierwszym tygodniu po urodzeniu. Jednak może wystąpić tzw. zachorowanie o późnym początku, które pojawia się między 7 a 90 dniem życia. Ma ono przebieg z niecharakterystycznymi objawami, takimi jak osłabienie gorączka, zakażenia układu oddechowego, zapalenia opon mózgowych czy posocznica.

Czy dziecko po porodzie będzie dostawać antybiotyk?

Każde dziecko, którego mama miała dodatni wynik GBS jest poddawane obserwacji przez minimum 24-48 godzin po porodzie. Jeśli pojawiają się objawy zakażenia, wtedy pobierany jest wymaz z pępka oraz ucha który jest badany mikrobiologicznie.

 • Noworodki urodzone po 34 tygodniu ciąży, u których mam była przeprowadzona profilaktyka antybiotykowa conajmniej 4 h. przed porodem i nie wykazują objawów zakażenia w pierwszych 48 h., mogą być wypisane do domu bez podawania antybiotyku.
 • Noworodki urodzone po 34 tygodniu ciąży, u których mam antybiotyk był podany w czasie mniejszym niż 4 h. przed porodem prócz obserwacji muszą mieć 2-3 razy w odstępie 12 h. wykonane badanie CRP z krwi. Jeśli wyniki są prawidłowe, mogą być wypisane do domu.
 • Jeśli w okresie obserwacji występują u noworodka objawy infekcji, pobierany jest wymaz mikrobiologiczny oraz wdrażany antybiotyk.
 • U noworodków urodzonych przed 34 tygodniem ciąży pobierana jest krew w celu badania poziomu CRP 2-3 razy co 12 godzin. Jeśli pojawią się zaburzenia oddychania, wtedy konieczne jest wykonanie badania mikrobiologicznego krwi oraz podanie antybiotyku.
 • Antybiotyk dostaną wszystkie noworodki u których mam z wynikiem GBS dodatnim pojawiła się gorączka w czasie porodu, odpłynęły przedwcześnie wody płodowe, wody płodowe były cuchnące.

Mam nadzieję, że tym wpisem rozwiałam wszystkie wątpliwości związane z badaniem w kierunku obecności paciorkowca.

Źródła:
1. http://www.ptmp.com.pl/png/png7z1_2014/PNG71-09-SK16-Breborowicz.pdf
2. http://jml2012.indexcopernicus.com/fulltxt.php?ICID=887845

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • zgadza się, ja miałam GBS dodatni. Jednak poród przebiegał ekspresowo i antybiotyk był podany 2h przed porodem. Potem robili synkowi badania krwi. Szkoda że nikt mi nie powiedział, że tak to bywa i po co pobierają krew. Martwiłam się widząc, że innych dzieci na oddziale nie kłują tylko moje. Człowiek wszystkiego się musi z internetu dowiadywać… Dobrze, że są takie strony jak ta 🙂

  • Niestety ciężko uzyskać jakiekolwiek informacje w szpitalu 🙁 Dlatego trzeba pytać i dociekać. 😉 Cieszę się, że do mnie trafiłaś 🙂

 • U nas B. miała zapalenie płuc przez tego paciorkowca, na problemy z parametrami życiowymi wskazywały już badania KTG, no i druga tura wód płodowych zielona. Skąd się bierze to paskudztwo, można się (dziecko) przed tym jakoś chronić?