Dziecko na 10, czyli skala Apgar

Skala ApgarKiedy rodzi się dziecko otrzymujesz 3 wiadomości, które zapamiętasz już do końca życia – wagę, długość i ilość punktów. Dziś powiem o tym ostatnim, czyli punkty w skali Apgar.

Co to jest to Apgar?

Nie co, tylko kto. 😉 Virginia Apgar była anestezjologiem oraz pediatrą. Wprowadziła skalę oceny noworodków w 1953 roku. Noworodka ocenia się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. Jest to ocena podstawowych funkcji życiowych noworodka w pierwszych minutach życia i służy personelowi medycznemu do oceny, czy dziecko wymaga pomocy medycznej. Obserwujemy kolor skóry, puls, reakcję na bodźce, napięcie mięśniowe oraz oddychanie. I choć skala nazwana jest jej nazwiskiem, to w anglojęzycznej wersji ma również głębszy sens. Zobacz sama:

Appearance – kolor skóry
Pulse – puls/minutę
Grimace – reakcja na bodźce
Activity  – napięcie mięśniowe
Respiration – oddychanie

Jak wygląda ocena dziecka?

Dziecko oceniane jest pod kątem pięciu wyżej wymienionych punktów. Za każdy z nich może dostać maksymalnie 2 a minimalnie 0 punktów.

Kolor skóry – im więcej tlenu w organizmie, tym bardziej różowa skóra. Różowe dziecko otrzyma 2 punkty, blade, lub częściowo różowe (najczęściej tułów różowy, sine kończyny) – 1 punkt, a sine 0 punktów.

Puls – u zdrowego noworodka powinien wynosić powyżej 100 ud/min., im wolniej pracuje serce, tym mniej punktów dostaje dziecko.

Reakcja na bodźce – najczęściej ocenia się ją odśluzowując górne drogi oddechowe dziecka za pomocą cewnika (nie zaleca się głębokiego wprowadzania do nosa). Im silniejsza reakcja na cewnik, tym więcej punktów w skali Apgar otrzymuje dziecko.

Napięcie mięśniowe – jeśli dziecko jest wiotkie, otrzymuje 0 punktów w skali, im silniejsze napięcie tym większa ilość punktów.

Oddychanie – 2 punkty dziecko dostaje za głęboki oddech i głośny płacz, za nieregularny i wolny – 1 punkt, a za brak oddechu – 0 punktów.

Interpretacja wyników

  • 0 – 3 – stan ciężki – noworodek wymaga natychmiastowych działań ratujących życie
  • 4 – 6 – stan średni – dziecko wymaga podania tlenu i uważnej obserwacji lekarskiej oraz dodatkowych badań
  • 7 – 8 – stan dobry – noworodek może być zmęczone porodem, być może będzie wymagało obserwacji lekarskiej
  • 9-10 – stan bardzo dobry- dziecko nie wymaga obserwacji lekarskiej ani dodatkowych badań.

Ocena w skali Apgar po porodzie to pierwszy egzamin Twojego dziecka. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli Twoje dziecko nie otrzymało maksymalnej liczby punktów po porodzie, nie musi oznaczać, że jest chore, lub będzie rozwijało się nieprawidłowo. Działa to w dwie strony. Noworodek, który otrzymał 10 punktów w skali Apgar może w dalszym etapie swojego życia przejawiać niepokojące objawy sugerujące chorobę. Wyjątkiem jest długotrwałe niedotlenienie (poniżej 3 punktów w skali Apgar), które zawsze niesie za sobą poważne konsekwencje.

Fot. By Ernest F (Own work) [GFDL or CC-BY-SA-3.0], via Wikimedia Commons

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • O! Bardzo ciekawe informacje:) Nie wiedziałam, że za nazwiskiem stoją też skróty tego, co jest badane:)

  • Chyba jaśniej i przystępniej wyjaśnić się już nie da 🙂 Niejedna mama będzie Ci wdzięczna za tak cenną wiedzę! Ja sama pamiętam jak w ciąży buszowałam w internecie byle tylko dowiedzieć się o co z całą tą skalą chodzi. Niby wszyscy wiedzą, znają skalę puntów, ale szczegółowo opowiedzieć za co te punkty, kiedy i jak to już robi się problem 🙂

  • Mieszkam we francji i tu tych punktów nie mówia „na dzien dobry” tylko po prostu wpisuja w książeczkę dziecka. I może dobrze bo chociaz mama po przejściach porodowych nie stresuje sie jak uslyszy ze dziecko nie dostało 10 😉