Druga ciąża

Coraz częściej słyszę pytanie „to co, kiedy drugie dziecko?”. Hmm… i tak się zastanawiam głośno kiedy jest najlepszy moment na drugie dziecko.

Author: floyduk / photo on flickr License: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License
Author: floyduk / photo on flickr License: Attribution-NonCommercial-ShareAlike License

Kiedyś myślałam, że fajnie byłoby mieć dzieci z różnicą wieku 2-3 lata. U nas dwa już nie będzie, bo nawet jakbym teraz zaszła w ciążę, Filip skończyłby 2 lata i 3 miesiące zanim urodziłoby się drugie dziecko.

Bardzo szybko minie czas, który gwarantowałby różnicę trzech lat. A ja… Jakoś sobie nie wyobrażam biegania z brzuchem za Filipem. Choć faktycznie pojawiają się myśli, że fajnie byłoby zajść w ciążę. Czasami tęsknię za tym czasem oczekiwania. Filip jednak jest w stanie tak mnie przeczołgać w ciągu dnia, że tęsknotę skutecznie przesłania zmęczenie.

Nie, nie… jeszcze nie jestem gotowa, zresztą dopiero od niedawna ćwiczę mięśnie brzucha, chcę mieć płaski i ładny. Nie po to się teraz męczę, robię ponad 100 brzuszków dziennie,  nie po to wytrzymuję coraz dłuższe chwile w pozycji plank, żeby zaraz przerwać ćwiczenia i porzucić brzuch z efektem wow na efekt WOW.

Choć trzymając na rękach dwutygodniowego bratanka serce ściskało mi się ze wzruszenia i nie mogłam uwierzyć, że ten, co biega wokół i woła „mama” był takim okruszkiem. I znów myśli, że może…

Ale przecież od niedawna mamy sypialnię znów tylko dla siebie. I co, znów wstawić tam łóżeczko? A później oddać sypialnię, bo drugie musi mieć swój pokój… No i te zarwane noce… Choć Fi był całkiem wyrozumiały w tej kwestii, to drugie może być zupełnie inne.

Aaa… i wesele mam w czerwcu przyjaciółki, no to gdzie z brzuchem? Niby się da, ale jeszcze dobrze pamiętam jak mi się ruszać nie chciało w pierwszej ciąży. A jakby brzuch był mały, to przecież mdłości jeszcze dochodzą. Brrr…

Jaki jest najlepszy czas na drugie dziecko? Chyba najlepiej, jak pojawi się kiedy będzie chciało, bo zaplanować idealny moment jest bardzo ciężko.

Zresztą „jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, powiedz mu o swoich planach”.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • 🙂 Nam się udało Go nie rozśmieszyć i wszystko poszło wg planów 😉 Chcieliśmy drugie dzieciątko od razu. Tzn do roczku Zosi. Ale w 2015 roku. Zaczęliśmy więc starania w kwietniu i od razu się udało 🙂 (zresztą podobnie jak z Zosią :)) Łatwo nie było, bo jak sama piszesz, starszak potrafi przeczołgać, ale – ile Zosia na tym zyskała! Właściwie już od jej roczku, była traktowana jak duża dziewczynka. Nie nosiłam, choć tuliłam. Sama chciała coraz więcej robić. Teraz daje sobie radę z większością czynności, gada jak szalona. Świetnie daje sobie radę z wieloma rzeczami i z byciem starszą siostra. Różnica wieku 19,5 miesiąca.

 • 🙂 Ja podeszłam do sprawy praktycznie, stwierdziłam, że skoro zdecydowałam się spędzać pierwsze 2-3 lata maxymalnie z dziećmi to może drugie jakoś szybko.
  Jak Kuba miał niecały rok zaszłam w drugą ciążę, skoro jestem na etapie małych dzieci, pieluch, wózków to już zostanę w tym temacie. I tak rok temu w lutym urodziła się Zuzia. Za kilka dni kończy rok, a Kuba w czerwcu 3 lata.
  Nie jest łatwo, bywają dni kiedy mam ochotę wyjść i nie wracać, ale szczerze myślałam, że będzie gorzej. Jak urodziłam się Zuzka była pewna, że będzie tak samo bezproblemowym dzieckiem jak jej brat, ale jest zupełnie inna. Przeraziłam się na początku spacerami z dwójką, jak to jak sobie dam radę jak będę chciała wyjść z nimi sama, bez męża.
  Nie jest źle, jak jest ciepło jadę wózkiem a Kuba jedzie obok na rowerku biegowym.Etap zazdrości i bicia siostry mamy już za sobą i pewnie przed sobą. Od niedawna świetnie się razem bawią, wygłupiają i widać, że się kochają.
  Polecam Ci drugie dziecko, będzie Ci łatwiej psychicznie i fizycznie też. Ja 3 miesiące po porodzie wzięłam się ostro za się, ćwiczę, biegam, od niedawna liczę kalorię i chyba mam więcej motywacji, bo wiem, że etap dzieci, mam póki co za sobą. Marzy mi się jeszcze jedno, ale muszę odczekać trochę po dwóch cc.

 • Między mną a moją siostrą jest 11 miesięcy różnicy (szybcy rodzice), między moimi paskudkami równe półtora roku – 9 m-cy ciąży, 9 m-cy spokoju i kolejne 9 m-cy ciąży. W sumie jestem zadowolona, mamy już spokój, dzieci w podobnym wieku mają lepszy kontakt, a my jeszcze nie zdążyliśmy na dobre odpocząć i dopiero teraz będziemy mieli chwilę oddechu 🙂 Inaczej bym nie chciała, bo po dłuższej chwili spokoju to się pewnie jeszcze bardziej nie chce 😉

 • Gosia

  Hmm, no chyba najlepiej będzie jak na końcu napisałaś, że czas na drugie dziecko przyjdzie jak samo będzie chciało;) Takie zdrowe podejścia bez stresu i zastanawiania się jaka jest najlepsza różnica wieku i czy dasz radę pogodzić opiekę nad niemowlęciem z zajmowaniem się Fi. Jak to mówiła moja babcia- przyjdzie czas będzie rada.
  A co do brzucha, to same brzuszki niewiele dadzą, najlepsza, najefektywniejsza jest praca nad całą sylwetką. Ja wróciłam na siłownię po 3 miesięcy od przyjścia na świat Karolinki i efekty były już po miesiącu, a po 3 miałam znów kaloryfer na brzuchu;)
  Wszystkiego dobrego dla Waszej Trójki a czwarte do kompletu przyjdzie jak będzie Jego czas;)

 • dorota1000

  Mam podobne podejście. Wróciłam do siebie po ciąży (córcia ma rok),wreszcie mam ogarnięte dziecko i przespane noce. Nie chce mi się teraz wchodzić w to wszystko drugi raz. Argument pod tytułem „chcę mieć to wszystko za sobą za jednym zamachem” w ogóle do mnie nie przemawia, bo przecież nie skraca to czasu opieki nad niemowlakiem. Do tego drugie dziecko wciąż jest jednak małe, za chwilę będzie miało bunt 2latka… Na co dzień obserwuję koleżanki w pracy, które mają 2 dzieci z małą różnicą wieku i one skutecznie mnie zniechęcają.
  A jeszcze pojawiają mi się takie myśli,że skoro teraz tak bardzo dużo myślę o bezpieczeństwie jednego dziecka, tak bardzo się o nie martwię i boję,to co będzie gdy będzie dwójka? Jak podzielić swoją miłość na dwójkę? Wychowałam się ze starszym bratem, który był łatwiejszym dzieckiem niż ja, stąd zawsze faworyzowany. Nie chcę tego u siebie.

 • Justyna Leśnik-Maik

  Odnoszę wrażenie, że podchodzisz do tematu bardzo egoistycznie… Bo będę usiała biegać z brzuchem, bo łóżeczko w sypialni, bo duży brzuch zamiast płaskiego, bo ślub przyjaciółki. A co z Filipkiem? Ma zostać jedynakiem, bo mama chce mieć figurą modelki? Rodzeństwo to najwspanialsza rzecz jaką możecie mu dać. I uważam, że im wcześniej to nastąpi tym lepiej. Początki z dwójką maluchów bywają ciężkie (u nas są dokładnie 2 lata różnicy), ale z każdym dniem jest lepiej, dzieci coraz bardziej się z sobą dogadują, okazują czułość… Niech dziecko pojawi się kiedy będzie chciało, ale dajcie mu szansę ;o)

  • Justyno, mogę Cię uspokoić, Filip nie będzie jedynakiem! 🙂 Już sam tytuł pokazuje, że chcę drugie dziecko. Moje wyliczanie argumentów przeciw ma na celu pokazanie wielu wątpliwości i rozterek z którymi spotyka się wiele kobiet. To pokazuje, że kiedy próbujemy planować nigdy nie znajdziemy odpowiedniego czasu na drugą ciążę, dlatego w podsumowaniu stwierdziłam, że lepiej kiedy drugie dziecko pojawi się kiedy będzie samo chciało 😉 Pozdrawiam serdecznie!

 • Nie ma odpowiedniego czasu na pierwsze jak i drugie dziecko, bo zawsze znajdzie się coś. Tylko o tyle zajście w ciążę jest piękne, że na początku może zdarzają sięwątpliwości, czasem niezadowolenie, a wszystko kończy się wyśmienicie.
  Jestem aktualnie w drugiej ciąży, różnica między dziećmi wyniesie 3 lata i 8 miesięcy. Nie chciałam początkowo przekroczyć magicznych 3 lat, a teraz uważam że będzie wyśmienicie. Może dlatego że córka jest już odchowana, zaczyna przygodę z przedszkolem, a ja będę miała taki 100% czas dla synka jaki miałam dla niej 🙂