Czy można dotykać brzucha ciężarnej?
Odkąd dowiadujesz się o ciąży, twoja ręka mimowolnie coraz częściej dotyka podbrzusza. Wiesz, że rozwija się tam Twoje dziecko. To niepohamowane pragnienie dotknięcia tajemnicy stworzenia przeradza się w czułe głaskanie i mówienie do brzucha. Jest to naturalna reakcja. Nie znam mamy, która ignoruje brzuch w ciąży. Na pewnym etapie ignorować się go już nie da, nawet jeśli bardzo by się chciało. 😉 Ale co z osobami, których ręce wędrują w kierunku naszej prywatnej przestrzeni?
Zachowaj dystans!
Mamy cztery strefy przestrzeni personalnej – intymną, osobistą, społeczną i publiczną. Jeśli ktoś próbuje dotykać Twojego brzucha, to znaczy, że chce przekroczyć intymną przestrzeń. A strefa ta przeznaczona jest dla osób, z którymi jesteś silnie związana emocjonalnie. To miejsce dla partnera, dla starszych dzieci. Oni w tę przestrzeń mogą wkraczać swobodnie i jestem niemal pewna, że nie będziesz miała nic przeciwko temu.
Czy mogę dotknąć?
Są osoby w Twojej strefie osobistej (przyjaciele, znajomi), które na pewno chcą dotknąć Twojego brzucha. Jest to miły gest, który w pewnym sensie jest przywitaniem się z dzieckiem w brzuchu. Niektóre osoby są zwyczajnie ciekawe jak dzieci poruszają się w łonie. Jeżeli zapytają, czy mogą dotknąć, to do Ciebie będzie należała decyzja.
Osobiście nie przeszkadza mi, kiedy bliscy znajomi chcą dotknąć mojego brzucha. Zwykle jestem pytana o to, czy mogą to zrobić. Sama też pytam ciężarnych, czy mogę dotknąć ich brzucha. Cała ciąża to cud, dlatego tak wiele osób chce tego cudu dotknąć.
Osoby spoza strefy osobistej i intymnej nie powinny mieć nawet takiego pomysłu w głowie, żeby dotknąć Twojego ciała. To byłoby już znaczne przekroczenie granic.
Dotykanie brzucha ciężarnej – czy to bezpieczne dla mamy i dziecka?
Dotykanie brzucha buduje więź z dzieckiem. Tak samo jak mówienie do niego podczas ciąży. To pozwala nam oswoić się z nową sytuacją jaką jest ciąża. Wyobrażamy sobie nasze dziecko i staje się ono dla nas coraz bliższe. Jednak należy pamiętać, że dotyk to bodziec dla mięśnia macicy. A mięsień pod wpływem dotyku może reagować skurczem. Dlatego w przypadku ciąży zagrożonej głaskanie brzucha jest zabronione, nawet mama nie powinna pobudzać dotykiem. Nie można smarować brzucha, ponieważ każdy bodziec może wywołać przedwczesne skurcze i grozić poronieniem lub porodem przedwczesnym.
Głaskanie, dotykanie i masowanie dna macicy jest też naturalną metodą indukcji (wywołania) porodu.