Kilka sekund może uratować Twoje życie

pink-lips-girl

Wiesz, że pobranie materiału cytologicznego z szyjki macicy trwa tylko kilka sekund? Kilka sekund, które mogą uratować Ci życie. Cytologia to badanie przesiewowe w celu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy. Raka drugiego pod względem częstości występowania u kobiet, na którego z powodu zbyt późnego wykrycia, umiera co druga Polka.

Obecnie trwa Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Może właśnie teraz znajdziesz kilka sekund na badanie cytologiczne? Pamiętaj o tym, że wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować Twoje życie. Myślę, że warto w pędzącym świecie zatrzymać się na chwilę i dać sobie szansę na zdrowie.

Badanie powinna wykonywać każda kobieta aktywna seksualnie lub po ukończeniu 25 roku życia (nie jest prawdą, że dziewice nie muszą go wykonywać!). Cytologię wykonujemy minimum raz na 3 lata (jeżeli wynik badania jest prawidłowy), ale najlepiej powtarzać ją co roku.

Jak przygotować się do badania?

Aby pobrany materiał nadawał się do badania cytologicznego, musisz spełnić kilka warunków.

  • Badanie najlepiej wykonać 3-5 dni po zakończeniu miesiączki.
  • Przed badaniem przez minimum 7 dni nie stosuj leków dopochwowych, wyjątkiem jest stosowanie progesteronu w czasie ciąży.
  • Minimum 24 h przed badaniem nie należy współżyć.
  • Nie wykonuj irygacji pochwy minimum 24 godziny przed cytologią.
  • Jeśli masz infekcję pochwy, przed wykonaniem cytologii wylecz ją, ponieważ preparat cytologiczny nie będzie nadawał się do oceny.

Jak wygląda pobranie cytologii z szyjki macicy?

IMG_2710

Badanie powinno być pobrane wyłącznie taką szczoteczką, jaką widzisz na zdjęciu powyżej. Jeśli lekarz będzie chciał pobrać cytologię patyczkiem przypominającym wacik do uszu, to nie wyrażaj na to zgody i zmień lekarza.

Cytologię pobiera się na fotelu ginekologicznym. Aby uwidocznić szyjkę macicy lekarz lub położna użyje wziernika i pobierze wymaz z tarczy oraz kanału szyjki macicy szczoteczką. Pobrany materiał jest przenoszony na szkiełko oraz utrwalany, a następnie przekazywany do badania pod mikroskopem.

Badanie jest niebolesne, choć możesz odczuć lekki dyskomfort. Po badaniu możesz delikatnie plamić. Na wyniki czeka się zwykle kilka dni.

Wyniki cytologii

Do niedawna wyniki cytologii były oceniane według pięciostopniowej skali Papanicolau, która aktualnie jest uznawana za niewystarczającą. Obecnie stosuje się system Bethesda, który szczegółowo opisuje badane komórki – czy ich ilość jest wystarczająca, czy są pobrane z tarczy i kanału szyjki macicy. Stwierdza się ich prawidłowość lub nieprawidłowość. Następnie opisywane są szczegółowo zmiany w komórkach nabłonka. Na podstawie wyniku badań lekarz może wdrożyć dalsze postępowanie.

Pink Lips Project

Projekt stanowi event profilaktyczno-edukacyjny Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland i ma na celu zwrócenie uwagi na problem wysokiej liczby zachorowań na Raka Szyjki Macicy wśród młodych kobiet. Dlatego niech nie dziwi Cię hashtag #pinklipsproject, oraz różowe usta pojawiające się w sieci. To znak, że kobiety wiedzą co jest najważniejsze – zdrowie i życie. Robię co rok cytologię i popieram badania profilaktyczne z całych sił. Dołącz do mnie i Ty!

IMG_2702

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • A ja się pytam: dlaczego o takich zmianach nie jest głośno w mediach?!!?!?!

  • Katarzyna

    Powiem szczerze, że nigdy żaden lekarz nie poinformował mnie, ze cytologia powinna być pobierana 3 do 5 dni po miesiączce. Co do szczoteczki / patyczka nigdy nie zwracałam na to uwagi i nie wiem czym miałam pobieraną, następnym razem się tym zainteresuję 🙂