Co słyszy dziecko w brzuchu mamy? Wpływ muzyki na rozwój dziecka.

Dźwięki, muzyka… Otaczają nas z każdej strony. Pozwalają nam się komunikować, uwrażliwiają, ostrzegają. Słuch jest bardzo ważnym zmysłem, bez którego ciężko funkcjonować. W jaki sposób stymulować słuch dziecka w brzuchu? Czy puszczanie mu muzyki ma jakiś sens?

Rozwój słuchu

Narząd słuchu kształtuje się już w pierwszych dniach ciąży, w 19-21 dniu tworzy się już płytka słuchowa. W kolejnych dniach i tygodniach narząd słuchu rozwija się , aby w 34 tygodniu ciąży być w pełni rozwiniętym.  Około 20 tygodnia ciąży dziecko zaczyna słyszeć dźwięki będąc w brzuchu mamy, dlatego tak ważne jest mówienie do brzuszka i śpiewanie.

W brzuchu dziecko słyszy przede wszystkim przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, pępowinie, bicie serca mamy, jej głos oraz… ruchy perystaltyczne jelit.

Malucha otaczają wody płodowe, więc dźwięki, które dochodzą do niego z otoczenia są przytłumione. To trochę tak, jakbyśmy zanurzyli się w basenie. Dochodzą wtedy do nas raczej niskie dźwięki i na nie bardziej reagujemy. Tak samo jest z dziećmi w brzuchach, lepiej odbierają dźwięki głośne, oraz te o niskim natężeniu. Zanim jednak dziecko usłyszy dźwięk narządem słuchu, już w pierwszym trymestrze będzie odczuwać dźwięk w receptorach czuciowych w skórze.

Jaką muzykę puszczać dziecku?

Jeśli słuchasz muzyki, dźwięki dochodzą do Twojego dziecka. Puszczanie muzyki ze słuchawek położonych na brzuchu nie odniesie oczekiwanego skutku, słuchaj muzyki z normalnych głośników. Wskazane jest słuchanie muzyki klasycznej, relaksacyjnej. Ale oczywiście nie musisz się ograniczać. Przeprowadzono badania, że słuchanie muzyki barokowej, zwłaszcza utworów Mozarta, poprawia zdolności przestrzenne i inteligencję.

Będąc w ciąży możesz chodzić na koncerty do filharmonii lub koncerty kameralne. Raczej unikaj masowych koncertów, gdzie jest zwykle za głośno. Maluchowi w brzuchu mogłoby się to nie spodobać.

Śpiewaj swojemu dziecku, nawet jeśli nie czujesz się urodzoną wokalistką, Twój głos jest słyszany przez dziecko najlepiej, dlatego nie miej oporów. Jeśli grasz na instrumencie, praktykuj to w czasie ciąży.

 

Jak wpływa muzyka na rozwój dziecka?

Słuchanie muzyki w ciąży wpływa świetnie na rozwój Twojego dziecka. Okazuje się, że muzyka ma wpływ na ciało oraz umysł.

  • dźwięki dochodzące do płodu stymulują jego błędnik, który odpowiada za równowagę i właściwe napięcie mięśniowe
  • Poprawia pamięć i koncentrację
  • Wspiera rozwój mowy
  • Rozwija wrażliwość dziecka
  • Poprawia koncentrację
  • Redukuje stres

 

Ja będąc w obydwu ciążach śpiewałam w chórze, więc chłopcy od samego początku mieli do czynienia z muzyką oraz harmonią głosów. Teraz mają bardzo dobry słuch muzyczny, świetne poczucie rytmu. Filip rozpoczął naukę w szkole muzycznej, a Michał również przejawia coraz większe zainteresowanie muzyką. Niesamowite jest, jak moje przedszkolaki z zaciekawieniem oglądają koncerty Filharmonii transmitowane na Youtube i często same wybierają utwory klasyczne do słuchania, zamiast piosenek dziecięcych.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też: