Ciemna kreska na brzuchu – moje ciało podzielone

Linea nigra – „czarna linia” to ciemna kreska pojawiająca się najczęściej w II trymestrze ciąży najczęściej od pępka w dół.  Ja stałam się jej posiadaczką jakieś 3 tygodnie temu. Powoli robi się coraz bardziej wyraźna.

Co to jest tak naprawdę?

Jest to kresa biała (splot włókien kolagenowych, rozcięgien mięśni brzucha skośnych i poprzecznych, ciągnący się do wyrostka mieczykowatego przez pępek do spojenia łonowego) , która na skutek wzmożonego wydzielania melaniny w ciąży ulega pigmentacji. Nie jest to nic groźnego, nic, co powinno wzbudzać niesmak. Czysta fizjologia.

Kresa czarna pojawia się szybciej u kobiet z ciemną karnacją, ale nie wszystkie kobiety są jej szczęśliwymi posiadaczkami. Wszystko zależy od urody.

Na skutek gromadzenia się melaniny w ciąży mogą również swoją barwę zmienić blizny, mogą pojawić się przebarwienia na skórze, które najczęściej w ciągu kilku miesięcy po porodzie znikają. Warto jednak chronić skórę przed promieniami UV, które potęgują gromadzenie się melaniny i mogą doprowadzić również do ostudy, czyli brunatnych plam na twarzy. Warto pamiętać o posmarowaniu się kremem z filtrem przed wyjściem z domu.

A ja mogę pochwalić się moim szydełkowym dziełem. Wydziergałam na synka kocyk 90×125 cm. Zużyłam na niego 10 motków wełny, przyda się jesienią i zimą. Filip nie zmarznie 🙂

Ten wzór znalazłam na  http://blog.lorki.pl/ i serdecznie polecam! 🙂

 

Ostatnio wyczytałam gdzieś, że na tym etapie ciąży dziecko śpi ok. 20 godzin na dobę. Moje chyba śpi 4 h, a kolejne 20 buszuje w macicy i rozpycha ją na wszystkie strony. Nie myślałam, że taki maluszek będzie miał taką siłę! Uczucie niesamowite. Żałuję, że nie mam podglądu co robi w danej chwili i czym dokładnie mnie kopie 🙂

A już w weekend wyjeżdżamy na tygodniowy urlop nad morze. Już się nie mogę doczekać, bo nad morzem ostatni raz byłam w wieku 6 lat i nic nie pamiętam z tych wakacji. Liczę na piękną pogodę i dobrą kondycję.

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Anulka_p

  Urlop nad morzem!! 🙂 No też mi się marzy. A kocyk oczywiście piękny. Wszystkie twoje dzieła piękne 🙂

 • karina

  Mi po 9miesiacach od urodzenia Janka jeszcze kresa nie znikła…zbledła ciut, ale nadal ją widać. Kocyk cudowny, choc mi sie inny marzy, z kwadratow. Pozdrawiam

 • Paula :)

  Tez myślałam ,że moja mała tak buszuje. 🙂 Lekarz powiedziała ,ze może tez kopać przez sen 🙂

 • Werka

  Wypocznij kochana porządnie i wracaj do mnie, bo już się stęskniłam :* :)!