Ciążowy ból piersi

Większość kobiet zmaga się z dużym bólem piersi już od początku ciąży. Nie jest to nic przyjemnego, szczególnie podczas kąpieli lub snu.

Dlaczego piersi bolą?

Za procesy w piersiach odpowiadają estrogeny oraz progesteron.

W I trymestrze następuje zauważalne powiększenie piersi oraz erekcja brodawek sutkowych oraz obrzmienie ich otoczek, spowodowane jest ono zwiększeniem masy tkanki gruczołowej, oraz zmniejszeniem elastyczności.
Na początku II trymestru następuje rozrost komórkowy, przekrwienie sutków. Rozpoczyna się wtedy proces laktogenezy, czyli przygotowanie piersi do karmienia.
W III-m trymestrze może występować miejscowe wydzielanie siary.
Po porodzie następuje nagły spadek progesteronu i estrogenów na korzyść oksytocyny oraz prolaktyny, które umożliwiają nam karmienie piersią oraz stałą produkcję pokarmu.

Podczas ciąży należy unikać pieszczot sutków, ponieważ są one wrażliwe oraz pobudzają wyrzut oksytocyny, która w ciąży o podwyższonym ryzyku może powodować wystąpienie czynności skurczowej macicy, co może doprowadzić do poronienia lub nawet porodu przedwczesnego.

Ciekawostka
Dawniej proponowano pobudzanie brodawek sutkowych jako metodę indukcji porodu w ciążach przeterminowanych.

 

Jak sobie radzić z bólem piersi? Ja przede wszystkim proponuję zainwestować w dobry, nieuwierający biustonosz, który odciąży piersi, dzięki czemu skóra nie będzie się rozciągała. Stabilność biustu poprawi nasze samopoczucie podczas poruszania się. Zaopatrzyłam się również w sportowy biustonosz w którym śpię, bo nawet z tym miałam problemy.

A jakie Wy w jaki sposób radzicie sobie z bolącym biustem?

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • Mi ból piersi przeszedł koło 10-11 tygodnia. Do tego czasu zmiana stanika (i tak musiałam kupić większy) i kupienie cebuszki (śpię głównie na brzuchu, nie było to wtedy możliwe) zdecydowanie pomogły. O spaniu w staniku sportowym nie pomyślałam, ale nie było w nocy aż tak źle 🙂