Biegunka u malucha

Są takie dni kiedy dziecko dopada biegunka. Może mieć ona różne pochodzenie – wirusowe, bakteryjne, spowodowane zmianą klimatu, alergiczne czy o podłożu emocjonalnym. Typowymi dolegliwościami są bolesne i papkowate lub płynne wypróżnienia. Mogą być z domieszką śluzu, ropy a nawet krwi. O biegunce mówimy, kiedy wyżej wymienione objawy powtarzają się minimum 3 razy w ciągu doby.

Trwa sezon wakacyjny, gdzie pewnie większość z Was wyjeżdża odpocząć na kilka dni. Dzieci często dostają biegunkę po zmianie klimatu. Związane jest to ze zmianą mikroflory w jelitach, dlatego postanowiłam napisać Wam jak radzić sobie z tą wątpliwą przyjemnością i uchronić dziecko przed wizytą u lekarza czy nawet pobytem w szpitalu.

Biegunka
Photo credit: ChrisIrmo / Foter / CC BY-NC-SA

Jak radzić sobie z biegunką u dziecka?

 1.  Podawaj dziecku dużą ilość płynów. Podczas biegunki organizm dziecka momentalnie traci dużo płynu i soli mineralnych, dlatego nie możemy dopuścić do odwodnienia. Podawaj dziecku wodę mineralną z dużą zawartością sodu, magnezu, wapnia i potasu. Możesz zaopatrzyć się w aptece w saszetki z elektrolitami, które podaje się dziecku. Jeżeli nie masz możliwości pojechać do apteki, to zrób roztwór z wody, odrobiny soli i cukru – powinien mieć smak łez.
 2. Jeśli karmisz piersią, rób to częściej niż dotychczas. Dziecko będzie uzupełniało płyny. Jeżeli karmisz mlekiem modyfikowanym dobrze byłoby na czas biegunki zupełnie odstawić mleko. W tym czasie możesz podawać kleik ryżowy na wodzie.
 3. Podawaj dziecku suszone lub podgrzane czarne jagody, działają przeciwzapalnie i zapierająco. Tak samo marchew, jabłko i banan. Banany dodatkowo zawierają dużo potasu.
 4. Podaj probiotyk – on skraca czas trwania biegunki.
 5. Obserwuj – sprawdzaj, czy dziecko się nie odwadnia, obserwuj czy usta nie robią się suche. Możesz też wykonać test jędrności skóry – uszczypnij dziecko na poziomie jego brzuszka, jeśli palce zostawiły ślad oznacza to, że dziecko jest odwodnione.
 6. Dbaj o higienę! Myj ręce, ponieważ jest możliwość przeniesienia choroby na innych członków rodziny lub siebie. Dokładnie myj dziecko i przewijaj po każdym wypróżnieniu. Podczas biegunki bardzo łatwo odparzyć wrażliwą skórę malucha.
 7. Bądź blisko, spokój podczas choroby i ciepło mamy działają kojąco na dziecko.

 

Biegunka – kiedy do lekarza?

 1. Kiedy zauważysz objawy odwodnienia.
 2. Jeśli u niemowlęcia biegunka trwa dłużej niż 6 godzin, a u starszego dziecka ponad 2 dni.
 3. Jeżeli biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty.

 

Biegunka – kiedy zadzwonić na pogotowie?

 1. Jeżeli dziecko ma zaburzenia świadomości, nie ma sił.
 2. Przy wysokiej gorączce i problemach z krążeniem.
 3. W przypadku biegunki podczas dalekiej podróży lub w ciągu 48 godzin od powrotu z obszaru zagrożonego chorobami takimi jak cholera, tyfus, gruźlica jelit, czerwonka.

 

*Tekst zawiera link sponsorowany

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

 • Biegunek u mojego dziecka boję się najbardziej. Urodził się o czasie, ale hipotroficzny bo tylko 2250g. Pięknie przybierał aż mając 6 miesięcy, dopadła go biegunka. Trwała 3 tygodnie. Stracił na masie 600g, które bolą mnie do dzisiaj. Skończyło się szpitalem. Przez chorobę troszkę zwolnił z rozwojem, ale krótka rehabilitacja i ćwiczenia pomogły i nadgonił 🙂 Minęło pół roku, a ja jeszcze czasem panikuję jak widzę troszkę luźniejszą kupkę.

 • lili s

  jak ktoś był w szpitalu z dzieckiem z powodu biegunki chyba długo się stresuje jak widzi luźne kupki, też tak miałam, biegunka spowodowana bakterią więc nie było innego wyjścia tylko antybiotyk do przeleczenia, dobrze tylko że mała nie była odwodniona bo podawałam jej cały czas orsalit i mimo tak dużej ilości kupek nie miała z tym problemu

 • Gosia

  Jabłko działa zapierająco? Zawsze myślałam, że odwrotnie.
  Nam pani doktor naprzepisywała elektrolitów i probiotyków -a córcia nie chciała tego pić, bo niesmaczne i ni jak nie mogłam w nią tego wlać- tylko w malutkich ilościach- jedna łyżeczka na próbę i reszta beee.
  Nasza córcia na szczęście nie ma często biegunek, niestety częściej zaparcia.

 • Lena Rutka

  Mój synek pierwszą biegunkę miał jak skończył trzy miesiące.
  Pediatra polecił nam orsalit o smaku naturalnym, na szczęście maluszek się nie
  odwodnił. Pamiętam jak bardzo się stresowałam, cieszę się że nie skończyliśmy w
  szpitalu na dożylnym nawadnianiu.