Położnicze ABC – A jak Amniopunkcja
Amniopunkcja (amniocenteza) to inwazyjne badanie prenatalne. Polega ono na wkłuciu igły przez powłoki brzuszne, ścianę macicy do jamy owodni i pobranie płynu owodniowego (ok. 15 ml). Badanie wykonuje się pod kontrolą USG. Pobranie próbki płynu owodniowego pozwala na zbadanie kariotypu dziecka.
W 96% przypadków okazuje się, że rodzicom z grupy podwyższonego ryzyka urodzi się zdrowe dziecko. Dzięki amniopunkcji mogą mieć pewność i być spokojni przez resztę ciąży.
Rodzice, którzy otrzymają wynik wskazujący chorobę dziecka będą mieli czas, aby oswoić się z tą wiadomością. W dzisiejszych czasach można leczyć dzieci w łonie matki, więc wynik amniopunkcji pomaga w szybkiej reakcji personelu medycznego oraz wdrożeniu odpowiedniej opieki poporodowej.
Kiedy wykonywane jest badanie?
Badanie wykonuje się najczęściej między 13 a 15 tygodniem ciąży.
Ile czasu trwa amniopunkcja?
Samo pobranie płynu owodniowego trwa kilka minut, jednak po wykonaniu amniopunkcji należy pozostać w pozycji leżącej przez 3 godziny. Wynik badania jest po około 3 tygodniach i daje nam 100% pewność co do stanu zdrowia dziecka.
Czy amniopunkcja jest niebezpieczna dla dziecka?
Badanie wykonuje się pod pełną kontrolą USG. Płyn jest pobierany z miejsca najdalszego od dziecka oraz łożyska. Badanie jest inwazyjne, niesie ze sobą ryzyko poronienia, jednak ryzyko jest oceniane na 0,5-1%.
Jakie są wskazania do amniopunkcji?
- Wiek matki powyżej 35 roku życia lub wiek ojca powyżej 55 roku życia.
- Wady genetyczne w rodzinie ciężarnej i ojca dziecka
- Ciężarna urodziła już wcześniej dziecko z wadą genetyczną
- Ciężarna urodziła już wcześniej dziecko z wadą ośrodkowego układu nerwowego
- Ciężarna urodziła już wcześniej dziecko z chorobą metaboliczną.
Możliwe powikłania po badaniu
Badanie wykonuje się w warunkach aseptycznych. Wykonują je tylko doświadczeni lekarze, jednak każde inwazyjne badanie może nieść ze sobą ryzyko. Są to:
- uszkodzenie łożyska lub pępowiny
- krwawienie płodowe lub matczyne
- nakłucie narządów dziecka
- przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego
- infekcja wewnątrzmaciczna
- odpływanie wód płodowych (0,9%)