8 powodów dla których warto uprawiać seks będąc w ciąży

Jeżeli nie masz przeciwwskazań do współżycia w okresie ciąży, możesz spokojnie cieszyć się seksem do samego porodu. Oczywiście jeśli masz na to ochotę i czujesz się komfortowo. A seks… seks ma bardzo wiele zalet!

Seks w ciąży
Photo credit: Ghusse / Foter / CC BY-NC-ND

W czasie ciąży kobiety mają różne potrzeby seksualne. Niektóre chcą ograniczenia pieszczot, u innych libido wzrasta. Jest to uwarunkowane hormonalnie. Niektóre mogą narzekać na suchość pochwy, czy wrażliwość szyjki macicy, dlatego bardzo ważna jest rozmowa z partnerem na ten temat. Musicie się zgrać na nowo.

Nie miej obaw, że coś stanie się dziecku. Jest ono bardzo dobrze chronione, a sam seks rodziców odczuwa jako miłe kołysanie.

Dlaczego seks w ciąży ma pozytywny wpływ na Twój organizm?

  1. Lepszy sen – hormony uwalniane podczas współżycia wzmagają uczucie zmęczenia i senności, dlatego łatwiej będzie Ci zasnąć, co podczas ciąży czasami nie jest prostym zadaniem.
  2. Silniejsze mięśnie dna miednicy – podczas seksu możesz ćwiczyć mięśnie dna miednicy metodą Kegla – to znacznie je wzmacnia. Ćwiczenia wzmacniają również doznania, więc szybciej możesz osiągnąć orgazm, a podczas orgazmu również pracują te partie mięśniowe. O tym, że warto wzmacniać mięśnie dna miednicy pisałam tutaj. Dodatkowym plusem jest to, że elastyczne i wyćwiczone mięśnie ułatwiają dziecku przyjście na świat oraz zapobiegają pęknięciu lub nacięciu krocza.
  3. Obniża ciśnienie krwi – aktywność związana z seksem wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy.
  4. Poprawia nastrój – bliskość seksualna jest bardzo ważna, szczególnie kiedy w okresie ciąży samoakceptacja bardzo często spada. Oksytocyna i endorfiny wydzielane podczas seksu wzmacniają przywiązanie i bliskość partnerów. Powodują, że czujesz się atrakcyjną i szczęśliwą kobietą.
  5. Zmniejsza stres – seks odstresowuje, znów odpowiedzialne są za to endorfiny i oksytocyna, które wydzielane podczas współżycia wprowadzają Cię w stan odurzenia, szczęścia i zadowolenia.
  6. Zmniejsza ból – kolejny plus oksytocyny – zmniejsza odczucie bólu, dlatego mówią, że na ból głowy najlepszy jest seks. 😉
  7. Przyspiesza poród – Po 38 tygodniu ciąży szyjka macicy uwrażliwia się na zawarte w nasieniu prostaglandyny, które wpływają pozytywnie na jej dojrzewanie. Kiedy szyjka macicy w ostatnich tygodniach ciąży jest dojrzała, oksytocyna uwalniana przez organizm może sprowokować macicę do skurczów i przyczynić się do rozpoczęcia akcji porodowej.
  8. Szybszy powrót do formy po porodzie – po porodzie dzięki wyćwiczonym mięśniom dna miednicy szybciej dojdziesz do formy.

Seks niesie ze sobą wiele plusów. Pamiętaj, że najważniejsze w nim jest budowanie relacji partnerów i budowanie miłości, aby dziecko, które niedługo się narodzi miało kochających się rodziców. Najważniejsza jest bliskość, wszystko inne to skutek uboczny. 😉

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też: