Cierpi na to nawet 65% ciężarnych!

Pojawia się zawsze w najmniej oczekiwanym momencie. Daje poczucie wstydu i strachu. Boisz się nosić cięższe przedmioty, boisz się kasłać, a nawet kichnąć. I nie chodzi o lęk przed przedwczesnym porodem. Chodzi o wysiłkowe nietrzymanie moczu. Nawet 65% kobiet ciężarnych skarży się na tę przypadłość, dlatego nie wstydź się. Spróbuj działać.

4176548414_2362a738d7_oPhoto credit: MOMENTUM wayshowing / Foter / CC BY-NC-ND

W czasie ciąży powiększająca się macica uciska na pęcherz, oraz zmniejsza się napięcie w cewce moczowej, co niestety sprawia, że trudniej jest utrzymać mocz w pęcherzu. A mięśnie dna miednicy (potocznie zwane mięśniami Kegla) są podparciem między innymi dla dróg moczowych. Najważniejszym mięśniem dna miednicy jest dźwigacz odbytu, złożony z trzech części (mięsień łonowo-odbytniczy, mięsień łonowo-guziczny, mięsień biodrowo-guziczny).

Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawiło się w ciąży powinno zniknąć do 6 miesięcy po porodzie. Jeżeli problem nie zniknie lub będzie się nasilał, konieczna będzie wizyta u lekarza.

Ćwicz mięśnie metodą Kegla

Wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy mają znaczący wpływ na wysiłkowe nietrzymanie moczu. Uelastycznienie tych mięśni ułatwia również poród, a także zapobiega obniżaniu się narządu rodnego oraz zwiększają satysfakcję seksualną.

Gdzie są te mięśnie?

Wyobraź sobie, że jesteś w toalecie i próbujesz powstrzymać strumień moczu. To właśnie te mięśnie, które napinasz w tym momencie będziesz musiała ćwiczyć. 🙂 Zwróć uwagę, że nie napinasz przy tym mięśni pośladkowych, ani mięśni brzucha.

Uwaga – nie wykonuj ćwiczeń podczas oddawania moczu, ponieważ może się to wiązać z późniejszym zaleganiem moczu w pęcherzu, ale również zwiększa ryzyko zakażeń dróg moczowych.

Jak ćwiczyć?

Ćwiczenia polegają na naprzemiennym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Ćwiczymy kilka razy dziennie po 10 powtórzeń w serii, napinając mięśnie na 5 sekund i z czasem wydłużając napięcie. Po każdym napinaniu robimy 10 sekund przerwy. Ważne, żeby w ciągu dnia ćwiczyć w sumie ok. 20 minut.

Możesz ćwiczyć w dowolnej pozycji, leżąc w domu, stojąc w kolejce na zakupach, czy siedząc w pracy. Ćwiczenia są niezauważalne, więc każde miejsce i każda pora jest dobra. 🙂

Zachowaj normalny oddech. Podczas ćwiczeń nie wstrzymuj go.

Jeżeli czujesz napięcie w dole brzucha, lub to, że coraz słabiej napinasz mięśnie dna miednicy – przerwij trening.

Dbaj o higienę

Utrzymanie higieny przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu jest bardzo ważne, ponieważ łatwiej dochodzi do zakażeń dróg moczowych. Pamiętaj, aby regularnie, często i do końca opróżniać pęcherz. Nie zmniejszaj ilości wypijanej wody. Ćwicz regularnie. Powodzenia! 🙂

Dołącz do mnie na Facebooku!

Zobacz też:

  • pomimo, że nie jestem w ciąży też mnie to dotyczy, a najgorzej jest jak sobie kichnę :/

    • Średnio 9 lat kobiety zwlekają z wizytą u lekarza z powodu nietrzymania moczu. Zgłoś się do specjalisty, a czekając na wizytę ćwicz mięśnie metoda Kegla 🙂